Haber Detayı
21 Haziran 2021 - Pazartesi 19:02
 
EN SICAK YIL
Son 50 yılın en sıcak mayıs ayı yaşandı. Sıcak havalar haziran ayında da artarak devam etti.
GÜNDEM Haberi
EN SICAK YIL

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediğimiz bilgiye göre, son yılların en sıcak ilkbahar ve yazı yaşanıyor.  Uzun yıllar Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.7 °C iken, 2021 Mayıs ayı 19.3 °C olarak gerçekleşti. Mayıs ayında en düşük sıcaklık -5.7 ºC ile Zara’da, en yüksek sıcaklık ise 44.3 ºC ile Ceylanpınar’da tespit edildi. 44.3 ºC Mayıs ayında Türkiye’de ölçülen en yüksek değer olarak kayıtlara geçerken, 2021 yılı Mayıs ayı son 50 yılın en sıcak Mayıs ayı olarak kayıtlara geçti.

Bölgelere göre sıcaklıklar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bölge verilerini şöyle paylaştı:

“Marmara Bölgesi: Ortalama sıcaklıklar, Trakya’nın kuzey batısında, Kadıköy, Yalova, Balıkesir çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 16.9 °C iken, 2021 Mayıs ayı 18.3 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 2.0 °C olarak Lüleburgaz’da, en yüksek sıcaklık ise 34.6 °C olarak Geyve’de tespit edilmiştir.

Ege Bölgesi: Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.6 °C iken, 2021 Mayıs ayı 20.9 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 2.1 °C olarak Simav’da, en yüksek sıcaklık ise 39.4 °C olarak Aydın’da tespit edilmiştir.

Akdeniz Bölgesi: Ortalama sıcaklıklar, bölgenin Antakya, Elmalı, Erdemli çevrelerinde mevsim normalleri civarında; Samandağ çevresinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 19.3 °C iken, 2021 Mayıs ayı 21.5 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -0.5 °C olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 38.4 °C olarak Kozan’da tespit edilmiştir.

İç Anadolu Bölgesi: Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 14.6 °C iken, 2021 Mayıs ayı 17.7 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -5.7 °C olarak Zara’da, en yüksek sıcaklık ise 35.3°C olarak Kırıkkale’de tespit edilmiştir.

Karadeniz Bölgesi: Ortalama sıcaklıklar, Ordu, Rize, Hopa, Bolu, Karabük, Ünye, Boyabat, Nallıhan çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 15.2 °C iken, 2021 Mayıs ayı 17.2°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -1.9 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek sıcaklık ise 37.9°C olarak Amasya’da tespit edilmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi: Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 13.6 °C iken, 2021 Mayıs ayı 17.2 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -5.3°C olarak Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 36.6 °C olarak Elazığ’da tespit edilmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 20.7 °C iken, 2021 Mayıs ayı 24.7 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 3.6 °C olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 44.3 °C olarak Ceylanpınar’da tespit edilmiştir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: EN, SICAK, YIL,
Yorumlar
Haber Yazılımı