Haber Detayı
15 Ocak 2017 - Pazar 22:28
 
‘Erken teşhis hayat kurtarır’
Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaarslan, rahim ağzı (Serviks) kanserinde erken teşhisin hayat kurtaracağını belirterek, kadınları KETEM’e davet etti.
GÜNDEM Haberi
‘Erken teşhis hayat kurtarır’

Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaarslan, KETEM merkezini ziyaret ederek, çalışanlara destek oldu.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanlığının; kadınlara Serviks Kanseri (rahim ağzı) hakkında farkındalık kazandırmak amacıyla bu yıl ilk kez ocak ayını Türkiye genelinde “Serviks Kanseri Farkındalık Ayı” olarak ilan ettiğini belirten Karaarslan, “KETEM’in ilk açılışında onların yanındaydım ve Bingöl’de bir ilk olan KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) biriminin; kadınlarımızı gerek mektup ve gerekse de telefonla davet ederlerken çekmiş oldukları sıkıntılara birebir tanık olmuş bir kişi olarak, şu an Bingöl İl Halk Sağlığı Müdürlüğünün; Bingöl’de valilik ve ilçelerinde de kaymakamlık destekli gezici mobil araçla hasta taşıyarak taramasında ki başarısını ayakta alkışlıyorum.

İl Halk Sağlığı Müdürümüz Dr. Vedat Söyler ve KETEM Birim sorumlu doktorumuz Hividar Şahin’i ziyaretimde aldığım bilgiler oldukça sevindiriciydi… İlk açıldığında bir kadını birime getirmede zorlanırlarken, yapılan çalışmalar sonucunda 2016 yılında; Hedef Nüfus Kolorektal Ca Türkiye de 1. Sıra da, Meme Ca 2. Sıra da, Serviks Ca 3. Sıra da yer almış. Bu yıl da benzeri başarı beklenmekte oldukları bilgisini aldım. Zira Kolorektal: 14792 olan veri bu yıl 7 kat artmış, Hpv-dna: 3152 olan veri bu yıl 2 kat artmış, Mamografi Ca: 2038 olan veri bu yıl 3 kat artmış bulunmaktadır “ dedi.

Karaarslan, şunları söyledi: “Serviks kanseri dünyada 45 yaş altı kadınlarda görülen kanser türleri arasında 2. sırada, kanser kaynaklı ölümlerde ise meme ve akciğer kanserinden sonra 3. sırada yer almaktadır. Türkiye de ise Serviks kanseri görülme oranı kanser türleri arasında 8. sırada yer almaktadır. Dünya genelinde her 2 dakikada bir, bir kadın Serviks kanserinden hayatını kaybetmektedir.

Serviks kanserinin erken tanısında ve tedavisinde toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak çok önemlidir.

Ulusal kanser tarama programına göre, serviks kanseri için 30-65 yaş arasındaki tüm kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA testi ile tarama yapılmalıdır. İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerinde bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir.”

Karaarslan, kanserde erken teşhisin önemli olduğunu belirterek, kadınları 1 Nolu Sağlık Ocağında KETEM birimine davet etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Erken, teşhis, hayat, kurtarır’,
Yorumlar
Haber Yazılımı