Haber Detayı
10 Eylül 2021 - Cuma 18:08
 
ERZURUM’DA TAMAMLANIYOR, BİNGÖL’DE HALA BAŞLANMADI
Karlıova İlçesinde 2020 yılında meydana gelen depremde evleri hasar gören vatandaşlar için Erzurum’da yapılan konutlar bitme aşamasına geldi. Bingöl’de ise konut yapımlarına hala başlanamadı.
GÜNDEM Haberi
ERZURUM’DA TAMAMLANIYOR, BİNGÖL’DE HALA BAŞLANMADI

Karlıova İlçesinde Haziran 2020’de meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremde, bir kişi hayatını kaybederken, Karlıova, Yedisu, Adaklı ve Erzurum’un Çat İlçesinde binlerce konut hasar gördü.

Depremin ardından evleri hasar gören vatandaşlar için yeni konutların yapılması gündeme gelirken, çalışmaların hızlandırıldığı Erzurum’da yapılan konutlar bitme aşamasına geldi.

ERZURUM VALİSİ MEMİŞ KONUTLARI İNCELEDİ

Erzurum Valisi Okay Memiş, geçtiğimiz yıl Bingöl Karlıova’da meydana gelen depremde Çat ilçesinde evleri yıkılan vatandaşlar için yapılan afet konutlarının inşaat alanında incelemelerde bulundu.
Deprem konutlarının yapım aşamasını ve yapılan çalışmaları yerinde görmek için şantiye alanını gezen Vali Memiş, yüklenici firma ve yetkililerden bilgi aldı.

Vali Okay Memiş incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “Geçen yıl bir deprem yaşadık. Depremin merkez üstü Çat ilçemiz değildi. Yedisu-Karlıova bölgesinde deprem meydana gelmişti. Bu depremden civar köylerde etkilenmişti. Allah devletimizden razı olsun. Valilik olarak depremde hasar gören yerlerin hasar tespitini yaptırdık. Depremde ağır hasar olarak 350 konutun bu yıl teslimatını yapacağız. Toplamda 600’e yakın ağır hasarlı vatandaşın evleri ve ahırları var. Geçtiğimiz yıllarda ki depremlerde de ağır hasarlı olan konutların da yapımına AFAD tarafından karar verildi. Yapılan bu konutlar 7 veya 8 şiddetine dayanıklı olacak. Bu konutların yanı sıra 350 civarında da ahır yapılıyor. Binalar çelikten yapıldığı için yapımı ve konumu kolay oluyor. Kışa kadar tüm konutları bitirip vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Allah tüm vatandaşlarımızı depremden korusun. Duanın yanı sıra bizlerinde gereken tedbirleri almamız şart. Konut yaparken rast gele yer değil doğru zemin araştırılıp konutları oralara yapmamız gerekir” dedi.

BİNGÖL’DEN HALA SES YOK

Depremde; Karlıova, Adaklı ve Yedisu ilçelerinde toplam 2271 ağır hasarlı yapı tespit edilmiş; toplamda 1068 konut ve 632 ahır hak sahipliği gerçekleşmişti. Erzurum’da başlatılan konut yapım çalışmalarında sona doğru gelinirken, Bingöl’de konut yapımlarına hala başlanamadı.

KİĞI’DAKİ KONUTLAR DAHİ YAPILMADI

Kiğı İlçesinde 3 Aralık 2015 tarihinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremde çok sayıda yapı hasar gördü. Kiğı depreminde 690 kişi hak sahibi olurken, hak sahiplerinin konutları hala yapılamadı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERZURUM’DA, TAMAMLANIYOR,, BİNGÖL’DE, HALA, BAŞLANMADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı