Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 20:14
 
Fen lisesi öğrencileri Türkiye ikincisi oldu
Bingöl Fen Lisesi öğrencileri Elif Duran ve Muhammet Kasım Dağ’ın, Danışman öğretmenleri Ahmet Bağbars rehberliğinde hazırladıkları ‘Yapay Zekâ ile İHA ve Uydu Görüntüleri Kullanılarak Doğal Afet Sonrası Bina Hasar Tespiti’ projesi, ikincilik ödülü alan 22 projeden biri oldu.
GÜNDEM Haberi
Fen lisesi öğrencileri Türkiye ikincisi oldu

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması sonuçları açıklandı.

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK tarafından her yıl Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında lise öğrencileri araştırma projeleri yarışması düzenleniyor.

Bu yıl yarışmaya, 3.004 farklı okuldan 12.697 kız ve 10.831 erkek olmak üzere 23.528 öğrencinin hazırladığı 15.273 proje başvurusu alındı.

Proje başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapıldı ve ön değerlendirmeyi geçen 1.200 projenin sahibi öğrenciler, 9-12 Mart 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı. Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alındı.

Bu yıl final yarışmasına 49 ilde bulunan 172 farklı okuldan toplam 369 proje sahibi öğrenci katıldı. Final yarışmasına katılan 216 projeden 11’i birincilik, 22’si ikincilik, 36’sı üçüncülük ve 36’sı teşvik olmak üzere toplam 105 projenin sahibi öğrenci ödül kazandı. Final yarışmasına katılan 369 öğrenciden 178’i ödül aldı.

BİNGÖL FEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE İKİNCİLİK ÖDÜLÜ

Yarışmaya, danışman öğretmenleri Ahmet Bağbars rehberliğinde hazırlanan Bingöl Fen Lisesi öğrencileri Elif Duran ve Muhammet Kasım Dağ, finalde Bingöl’ü temsil etti.

Finalde yapılan değerlendirmenin ardından Bingöl Fen Lisesi öğrencileri Elif Duran ve Muhammet Kasım Dağ’ın ‘Yapay Zekâ ile İHA ve Uydu Görüntüleri Kullanılarak Doğal Afet Sonrası Bina Hasar Tespiti’ projesi, ikincilik ödülü alan 22 projeden biri oldu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fen, lisesi, öğrencileri, Türkiye, ikincisi, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı