Haber Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 17:20
 
FKA’DAN DIŞ TİCARETTE UZMANLAŞMA EĞİTİMLERİ
Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) faaliyet gösterdiği TRB1 Bölgesindeki Bingöl, Elâzığ, Malatya ve Tunceli firmalarınIN ihracat hacminin artırılmasına yönelik “Dış Ticarette Uzmanlaşma Eğitimleri” düzenledi.
EKONOMİ Haberi
FKA’DAN DIŞ TİCARETTE UZMANLAŞMA EĞİTİMLERİ

Eğitimler 27-28 Eylül’de Bingöl’de, 29-30 Eylül’de Elâzığ’da, 1-2 Ekim’de Malatya’da yüz yüze yapılırken 7-8 Ekim’de Tunceli’de ise online olarak gerçekleştirildi.

Yüze yakın firmanın başvuruda bulunduğu Dış Ticarette Uzmanlaşma Eğitimleri & Danışmanlık Programı için firmalar eğitime davet edilerek Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli’deki Ticaret ve Sanayi Odalarının da katkılarıyla ikişer günlük eğitim planı çerçevesinde TSO’ların konferans salonlarında eğitimler düzenlendi.

Eğitimler kapsamında; dış ticaretin tanımı, dış ticarette teslim ve ödeme şekilleri, dış ticarette kullanılan belgeler ve mevzuat uygulamaları, ihracatta uygulamalı hedef pazar belirleme çalışması (trademap kullanımı), istihbarat siteleri, serbest ticaret anlaşmaları, dâhilde işleme rejimi (DIR), ihracatta dijital olarak hazırlık ve sosyal medya uygulamalarının kullanımı, e -ihracat uygulamaları ile b2b sitelerinin kullanımı, ikili iş görüşmeleri ve uluslararası fuarlara hazırlık sürecinin yönetimi, ihracatta devlet desteklerinin kullanımı (ticaret bakanlığı destekleri için uygulamalı başvuru süreçleri konularında katılımcı firmalara eğitimler verilerek ihracat yetkinliklerinin artırılması hedeflendi.

Eğitim programına ilişkin açıklamalarda bulunan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, şunları söyledi: ““Eğitim ve danışmanlık programı ile Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli’de faaliyet gösteren ve hiç ihracat yapmamış firmaların dış ticaret süreçlerine adaptasyonu sağlanması ve hâlihazırda ihracat yapan firmaların bu konudaki yeteneklerinin geliştirilmesini amaçlıyoruz. Önümüzdeki süreçte eğitim etabı tamamlanan programın birebir danışmanlık safhası başlayacak olup belirlenecek 18 firma için mevcut durum ve ihtiyaç analizi çalışmaları, ihracata uygun ürün(ler) ve ihracat stratejilerinin belirlenmesi, hedef pazarların tespiti ve pazar analizleri yapılacak. Son aşamada ise görünürlük ve tanıtım faaliyetleriyle hedef pazarlardaki potansiyel müşterilerle irtibatın kurulması ve potansiyel alıcılarla yürütülecek süreçlerde de mentorluk, uzman danışmanlarca sağlanmasını hedefleniyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: FKA’DAN, DIŞ, TİCARETTE, UZMANLAŞMA, EĞİTİMLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı