Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 15:53
 
FKA toplantısı yapıldı
Fırat Kalkınma Ajansı Kasım Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Elazığ Valisi Erkaya Yırık başkanlığında Tunceli’de düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
FKA toplantısı yapıldı

Toplantıdan önce açıklamalarda bulunan Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Dönem Başkanı ve Elazığ Valisi Erkaya Yırık, 4 ilde turizm alanındaki eksikliklerin giderilmesi için başlatılan ‘2020 Yılı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nın başvuru değerlendirme sürecinin devam ettiğini söyledi.

Vali Yırık, kış aylarının gelmesi ile birlikte COVID-19 pandemisi vaka sayılarında artış eğilimine karşı tüm vatandaşların tedbirlere uyması gerektiğini belirtti.

Vali Yırık, konuşmasına şöyle devam etti: “İmalat sanayinde Malatya ve Elazığ illerinin üretim, yenilikçilik ve dış ticaret kabiliyetlerini artıracak fiziki ve hizmet altyapılarının güçlendirilmesi; Bingöl ve Tunceli illerinde tarıma dayalı sanayiye girdi teşkil edilebilecek altyapı ve hizmet modellerinin geliştirilmesi ile Yukarı Fırat Havzası Turizm Markalaşması ve Turizm Destinasyonlarının Geliştirilmesine katkı sağlayacak fiziki ve hizmet altyapılarının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bölgemizde sanayi ve turizm alanında önemli eksikliklerin giderilmesi hedeflenen 16 milyon 500 bin TL bütçeli 2020 Yılı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nın başvuru değerlendirme süreci devam etmektedir” dedi.

Toplantıda, ajansın 2020 Yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında başvuruda bulunulan projelerin değerlendirme sonuçları ve 2020 çalışma programında yer alan Elazığ Sertifikalı Fide Üretim Merkezi Güdümlü Projesi hakkında bilgilendirmelerin görüşüleceğini kaydeden Vali Yırık, şöyle konuştu: “Ajansımız tarafından son yıllarda bölgemizin tanıtımına yönelik gerçekleştirilen turizm ve tanıtım faaliyetleri ile bütünleşik turizm anlayışı çerçevesinde gelecek planlamaları ve Yukarı Fırat Havzası Tanıtım ve Markalaştırma Vizyonuna dair değerlendirmelerde bulunacağız. Ajansımızın devam eden faaliyetleri ile ilgili konular ve diğer gündem maddeleri görüşülecek ve bazı idari konularla ilgili kararlar alacağız” dedi.

Tunceli Öğretmenevi Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, Elazığ Valisi ve Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Erkaya Yırık, Malatya Valisi Aydın Baruş, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Bingöl İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Basatemur, Elazığ İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Şerbet, Tunceli İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Arslan, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeynel Açıkgöz ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: FKA, toplantısı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı