Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 00:14
 
Genç’te “Peygamber Efendimiz ve Ailesi” Konferansı
Bingöl Üniversitesi Rektörü Rektör Prof. Dr. Çapak, Genç İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen "Mevlid-i Nebi" programında “Peygamber Efendimiz ve Ailesi” konulu konferans verdi.
GÜNDEM Haberi
Genç’te “Peygamber Efendimiz ve Ailesi” Konferansı

Şehit Hakan Akdere Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Genç Kaymakamı Arif Gül, Genç Belediye Başkanı M. Zeki Dirik, Bingöl İl Müftüsü Muharrem Genç, ilçedeki kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Genç İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen "Mevlid-i Nebi" programına konuşmacı olarak katılan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Müslümanların Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in yaşadığı gibi yaşamaya çalışması gerektiğinin altını çizerek, “O’nun yaşadığı gibi yaşamaya çalışırsak huzuru bulabiliriz” dedi.

Peygamber Efendimizin hayatının iyi öğrenilmesi ve iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çapak, “Peygamber Efendimizi ne kadar örnek alıyor ve bu örneği hayatımızda ne kadarını yaşıyoruz? Bunun muhasebesini iyi yapmamız gerekiyor. Okuduğumuz Kur'an-ı Kerim’in ne kadarını anlıyoruz? Kıldığımız namazı huşu içerisinde kılıyor muyuz? Eğer kılınan namaz insanı kötülükten alıkoymuyorsa o insanın kendini sorgulaması gerekiyor. Peygamber Efendimizin hayatını baştan sonra defalarca okumalıyız. Okuduğumuz Kur'an-ı Kerim’in manasını bilmeliyiz. O’nu anlamalıyız. O’na göre yaşamalıyız. İnsanların söyledikleri ile yaptıklarının tutarlı olması lazım. Her zaman doğru insan olmalı” diye konuştu.

Peygamber Efendimizin ailesi ile birlikte örnek bir insan olduğunu belirten Prof. Dr. Çapak, “Hz. Peygamber’i örnek alırken, ailesiyle birlikte örnek almalıyız. Ailesiyle olan yaşantısını örnek almalıyız. Peygamber Efendimiz, merhametli, şefkatli, ailesine ve çevresine her zaman hoş görülü biriydi. Asla yalan konuşmazdı. Onun için hayatını baştan sona defalarca okuyup O’nun yaşadığı gibi yaşamalıyız. Yaşadığımız her anın, attığımız her adımın, söylediğimiz her sözün hesabı sorulacak bizden. Her birimizin yaşadığı her an çok kıymetlidir. Zamanın kıymetini bilmeliyiz. Çocukluğumuzun, gençliğimizin ve yaşlılığımızın her anının kıymetini iyi bilmeli ve ona göre yaşamalıyız. Hayat için ikinci bir şansımız yok. Cenabı Allah’a güzel kulluk yapmalıyız. İnsanın bu dünyada götürebileceği hiçbir şey yok. Tek götürülecek şey burada yaşadıklarımızdır. Allah’ın emrettiği gibi yaşarsak güzel amellerimizle gideriz. Tersi şekilde yaşarsak, yaşadığımız kötülüklerimizi götürürüz. Allah, neden düşünmüyorsunuz, neden akıl etmiyorsunuz buyurarak, bizleri düşünceye ve tefekküre davet ediyor. Başıboş yaratılmadık hiç birimiz. Neden yaratıldığımızı iyi bilmeliyiz”  şeklinde konuştu.

Programda İl Müftüsü Muharrem Genç ve İlçe Müftüsü Mahmut Kaya da birer konuşma yaptılar.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Genç’te, “Peygamber, Efendimiz, ve, Ailesi”, Konferansı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı