Haber Detayı
10 Haziran 2020 - Çarşamba 00:31 Bu haber 1571 kez okundu
 
Gerindal’a Elazığ kancası
Bingöl Merkez Şaban Köyü dağlarında bulunan doğa harikası Gerindal Gölü’ne Elazığ sahip çıkmaya çalışıyor.
GÜNDEM Haberi
Gerindal’a Elazığ kancası

Türkiye’nin birçok ilinde bulunan göller, doğal alanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koruma altına alınıyor ancak Bingöl’deki doğal yapılar gözardı ediliyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü verilerinden derlediğimiz bilgilere göre, Türkiye’de korunan alanlar arasında 44 milli park, 247 tabiat parkı, 116 tabiat anıtı, 30 tabiat koruma alanı, 82 sulak alan bulunuyor.

Bingöl’de milli park, tabiat parkı, tabiat koruma alanı ve sulak alan olarak koruma altına alınan hiçbir yer yok. İlde sadece Yüzen Adalar 2003 yılında tabiat anıtı ilan edilmiş durumda.

ELAZIĞ SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞIYOR

Bingöl, Gerindal, Metan, Tarbasan gölleri gibi doğal göllere ev sahipliği yaparken, bu göller özellikle ilkbahar ve yaz aylarında doğaseverlerin ilgisini çekiyor.

Bu göllerden biri olan ve Merkez Şaban Köyü dağlarında eşsiz güzelliğiyle doğaseverleri kendine hayran bırakan Gerindal Gölü’ne Elazığ sahip çıkmaya çalışıyor. Geçtiğimiz gün Gerindal Gölü ile ilgili haber yapılması üzerine, Elazığ basını, Gerindal Gölü’nün, Elazığ’ın Palu İlçesi Büyükçaltı köyü sınırlarında olduğunu iddia etti. Ancak bölge halkı Elazığ’da ortaya atılan iddanın doğru olmadığını, Gerindal Gölü’nün Bingöl’de olduğunu belirtiyor.

Bingöl’de ilgili kurumlar tarafından gerekli çalışmaların biran önce başlatılarak, Gerindal ve benzeri yerlerin koruma altına alınması gerekiyor.

İşte Bingöl’de koruma altına alınabilecek ve doğa turizmine kazandırılabilecek bazı önemli göller:

GERİNDAL

Yelesen-Şaban köyleri bölgesinde 2 bin 300 metre yüksekliğinde dağın zirvesinde bulunan doğal göl, görenleri kendine hayran bırakıyor. Kalp şeklinde olan göl, özellikle ilkbahar aylarında, yerli ziyaretçilerini ağırlıyor.

GERİNDAL’IN MİTOLOJİK HİKAYESİ

Kalp şeklini andıran Gerindal’ın mitolojik hikayesi yıllardır anlatıla anlatıla günümüze kadar geldi.

İşte Gerindal ile ilgili anlatılan hikaye;

“Eski zamanda Gerindal Gölü’nde bir at yaşarmış ama kimse bu atı göremezmiş. Bir gün bir vatandaş dişi olan atını Gerindal’ın yanında bırakıp uykuya dalmış. Kendisine geldiğinde atın Gerindal’ın karşı tarafında olduğunu ve sudan çıkan atla çiftleştiğini görmüş. Bir süre sonra su atı tekrar Gerindal’a dalıp gözden kaybolmuş. Belirli bir zaman geçtiğinde, at bir yavru doğurmuş. Su atının özelliklerini taşıyan yavru tayın güzelliğini gören atın sahibi, çiftleşme döneminde tayla beraber atı tekrar Gerindal’ın yanına götürmüş. Bir süre bekledikten sonra yine atın sudan çıktığını görmüş ancak beklemediği bir şey olmuş. Sudan çıkan at, dişi atla çiftleşeceğine, kendi soyundan olan atı boynundan ısırarak Gerindal’ın derinliklerine sürüklemiş. O günden sonra Gerindal’da yaşadığına inanılan at, bir daha hiç görülmemiş.”

KIZ GÖLÜ (METAN GÖLÜ)

Bingöl merkeze bağlı Balpınar (Metan) köyünde bulunan doğa harikası Kız Gölü de (Metan Gölü), Bingöl’ün doğa harikası manzaralarından birini oluşturuyor.

İlkbahar aylarında dağların yeşil görüntüsünün kar örtüsüyle birleşmesi ortaya seyir zevki yüksek bir görüntü ortaya çıkarıyor. Bu göl ilkbahar ve yaz aylarında çok sayıda ziyaretçiyi ağırlarken, bölgeye ulaşım konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Köy yolunun stabilize olması nedeniyle ulaşımın güçlükle sağlandığı bölgede yol çalışmalarının yapılması isteniyor.

SÜLÜKLÜ GÖL

Bingöl’de bulunan önemli göllerden biri de Bingöl merkeze bağlı Sarıçiçek köyünde bulunan Sülüklü Göl. Bu gölde balıkların yanında yoğun olarak sülüklerin yaşaması nedeniyle, Sülüklü Göl ismiyle anılıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gerindal’a, Elazığ, kancası,
Yorumlar
Haber Yazılımı