Haber Detayı
06 Eylül 2020 - Pazar 21:29
 
GES projesi halkın görüşüne açıldı
Genç İlçesinde Aşağı Kaleköy Barajı ve HES’e yardımcı kaynak olarak yapılması planlanan Güneş Enerji Santrali Projesi halkın görüşüne açıldı.
GÜNDEM Haberi
GES projesi halkın görüşüne açıldı

Genç İlcesinde Kalehan Genç Enerji Üretim A.Ş.tarafından yapılması planlanan Aşağı Kaleköy Barajı Ve Hes- Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali Projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından incelenerek son şekli verilmiştir.

Söz konusu rapor halkın görüş ve önerilerini almak üzere ÇED Yönetmeliği'nin 14.Maddesi (1) no'lu bendi kapsamında Bakanlıkta ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde 10 takvim günü görüşe açılmıştır. Bakanlığa/Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne iletilen görüşler projeyle ilgili karar alma sürecinde dikkate alınacaktır. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na veya Bingöl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat edilebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” denildi.

Murat Nehri üzerinde inşa edilen büyük barajlardan biri olan Aşağı Kaleköy barajına yardımcı kaynak olarak bölgede güneş enerji santrali kurulması planlanıyor.

75.614 MW kapasiteli olacak GES, Gözeler, Dikköy ve Çaytepe köyleri bölgesinde kurulacak. Proje ile ilgili hazırlanan ÇED dosyasında, güneş enerjisi panellerinin 2021 yılı başında kurulmaya başlanacağı ve tesisin Haziran 2021’de işletmeye açılacağı belirtildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GES, projesi, halkın, görüşüne, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı