Haber Detayı
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 18:39
 
GÜN YÜZÜNE ÇIKARILMALI!
Malatya'nın Battalgazi ilçesindeki Arslantepe Höyüğü Türkiye'nin 19'uncu varlığı olarak UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedildi. Bingöl Samantepe Höyüğü toprak altında çürüyor.
GÜNDEM Haberi
GÜN YÜZÜNE ÇIKARILMALI!

Bingöl’de bulunan tarihi yapılar toprak altında çürürken, çevre illerde yapılan kazılarla ortaya çıkarılan tarihi yapılar dünya miras listesine alınıyor. Malatya'nın Battalgazi ilçesindeki Arslantepe Höyüğü Türkiye'nin 19'uncu varlığı olarak UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilirken, Bingöl’de bulunan Samantepe Höyüğü, gün geçtikçe yok oluyor.

M.Ö. 4'üncü bin yıl boyunca Doğu Anadolu ve Mezopotamya toplumlarında devletin oluşum sürecindeki esaslı değişiklikleri gösteren Arslantepe Höyüğü çevrim içi düzenlenen 44. Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla dünya mirası oldu.

Arslantepe Höyüğü'nün UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesi kararında, kültürel gelenekler ve toplumsal değerlerin değişimi, hiyerarşi, sosyal farklılıklar ve ekonomik ayrıcalıklara dayanan yeni sosyal ve siyasi sistemlerin ortaya çıkışına tanıklık etmesi gibi üstün evrensel değerleri etkili oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada, “Yeni siyasi ilişkiler, anıtsal mimari, idari, teknoloji ve sanat alanında iktidara özgü yeni gelişmelere kaynaklık etmesi; Mezopotamya ve çevresinde, döneminin en kapsamlı kazılmış kamu kompleksini ve böyle bir gelişime dair en iyi şekilde korunmuş örneğini barındırması; Yakın Doğu’da ilk devlet toplumunun ortaya çıkışına istisnai biçimde tanıklık etmesi ve bölge ekonomisini kontrol eden, merkezi bir otorite uygulayan bir yönetimin ortaya çıkışına sahne olması gibi pek çok özelliği Arslantepe Höyüğü'nün dünya mirası olması kararında komite tarafından dikkate alındı” denildi.

SAMANTEPE HÖYÜĞÜ

Samantepe Höyüğü, Bingöl-Genç Karayolu 8. Kilometresinde bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda Samantepe Höyüğü’nde incelemelerde bulunan Arkeolog İzzet esen, 1987 yılında bölgede araştırma yapan Prof. Dr. Veli Sevin’in araştırmasından da yararlanarak hazırladığı raporda, Samantepe Höyüğü’nün bölgede bilinen en büyük yerleşim yeri olduğunu belirtti.

Esen, hazırladığı raporda, “Bingöl-Genç karayolu üzerinde, il merkezinin 8 kilometre güneyinde ve karayolunun hemen kenarında yer alan Samantepe Höyüğü, yaklaşık 350x200 metrelik boyutları ve 20 metreyi bulan yüksekliğiyle, bugüne kadar Elazığ-Bingöl yöresinde tespit edilmiş olan en büyük yerleşme yeri durumundadır. Yüzeyden toplanan bol sayıda seramik, bu höyüğün tek evreli bir yerleşime sahne olduğunu ve M.Ö. 8 ve 7. yüzyıllarda yani Demir Çağı'nda iskan gördüğünü göstermektedir. Yine höyüğün kuzey kesitine bakıldığında, tabakalaşma olmadığı ve tek evreli bir yerleşim olduğu anlaşılmaktadır” bilgilerine yer verdi.

ÇALIŞMA YAPILMALI

Malatya Arslantepe Höyüğü’nde geçtiğimiz yıllarda yapılan kazı çalışmalarında yerleşim yeri gün yüzüne çıkarılırken, Samantepe Höyüğü’nde bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmadı. Samantepe Höyüğü’nde de kazı çalışmaları yapılarak tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılması isteniyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜN, YÜZÜNE, ÇIKARILMALI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı