Haber Detayı
17 Temmuz 2018 - Salı 18:23
 
Hacı adaylarına 3 dilde uygulamalı eğitim
Bingöl’de bu yıl kutsal topraklara gidecek hacı adaylarına, il müftülüğünce Kabe maketiyle 3 dilde uygulamalı eğitim verildi.
GÜNDEM Haberi
Hacı adaylarına 3 dilde uygulamalı eğitim

Bingöl Merkez Hacılar Camisinde düzenlenen eğitimde konuşan Bingöl Müftüsü Muharrem Genç,

Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye genelinde hacı adaylarına yönelik başlatılan eğitim seminerlerinin Bingöl’de de gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu yıl kutsal topraklara gidecek hacı adaylarına hac konusunda her türlü bilgi vereceklerini belirten Genç, “her yıl olduğu gibi bu yılda haça gitmek için yoğun bir talep oldu. Yapılan başvuruların ardından Diyanet İşleri Başkanlığımızca yapılan kura çekimi sonucu bu yıl Bingöl’den Kutsal topraklara Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla 189, acenteler aracılığıyla da 136 olmak üzere toplam 325 hacı adayımız kutsal topraklara gidecek. Bizlerde hacı adaylarımıza hac konusunda eğitimler vereceğiz. Bingöl İl Müftülüğünce hacı adaylarımız için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Hacı adaylarımızla birlikte biri bayan olmak üzere toplam 5 kafile görevlisi olacak” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından müftülük görevlilerince hacı adaylarına Türkçe, Zazaca ve Kürtçe olmak üzere 3 dilde ihramın nasıl giyileceği, tavaf, hac farizası esasında uymaları gereken kurallar, kılık kıyafet kurallarından yolculuğa kadar uyulması gereken birçok bilgiyi uygulamalı olarak anlattı.

3 gün devam edecek eğitimlerde hacı adaylarının aşıları yapılacak ve kafile başkanlarıyla bire bir görüşmeler yapılacak.

Bingöl’deki ilk hacı kafilesi 10 Ağustos 2018’de yola çıkacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hacı, adaylarına, 3, dilde, uygulamalı, eğitim,
Yorumlar
Haber Yazılımı