Haber Detayı
13 Ağustos 2020 - Perşembe 20:39
 
Hayvanları öldürme sezonu başlıyor
Bingöl’de av sezonu 22 Ağustos’ta başlayacak. İlde çakal ve tilki yasaklanırken, bazı bölgeler de avlanmaya kapatıldı.
GÜNDEM Haberi
Hayvanları öldürme sezonu başlıyor

Bingöl’de Çengel Boynuzlu Dağ Keçileri ve Yaban Keçilerinin öldürülmesi için yapılan ihalelerin iptal edilmesi istenirken, kuş türleri, tavşan, tilki, sansar gibi hayvanların avlanması içinde tarihleri belirledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu; avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanlar ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahalarını belirledi. Buna göre avlanma, ülke genelinde 22 ağustos itibariyle av sezonu başlayacak.

BİNGÖL’DE AVLANMA TARİHLERİ AÇIKLANDI

Merkez Av Komisyonu kararına göre, Bingöl’de, bıldırcın ve üveyik avı 22 Ağustos 2020 tarihinde başlayıp 1 Kasım 2020 tarihinde sona erecek, kum kekliği, kınalı keklik ve çil keklik avı 17 Ekim 2020 tarihinde başlayıp 24 Ocak 2021 tarihinde sona erecek.

Çil keklik, 2020-2021 av sezonunda sadece Ağrı, Ardahan, Aksaray, Ankara, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Malatya, Muş, Ordu, Tokat, Van ve Yozgat illerinde yapılabilecek.

-Sakarmeke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın, suçulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, kaşıkgaga ve çullkuk avı bazı bölgelerde 17 Ekim 2020’de başlayacak ve 1 Mart 2021’de sona erecek.

-Alakarga, küçük karga, ekin kargası, leş kargası, karabatak ve saksağan avı Marmara bölgesinde 22 Ağustos 2020’de başlayacak, 7 Mart 2021’de sona erecek.

-Yabani tavşan, ada tavşanı, tilki, kaya sansarı avı bazı bölgelerde 17 Ekim 2020’de başlayacak, 24 Ocak 2021’de sona erecek.

-Yaban domuzu ve çakal avı, 22 Ağustos 2020’de başlayacak, 14 Şubat 2020’de sona erecek.

BİNGÖL’DE TİLKİ VE ÇAKAL AVI YASAK

Av komisyonu kararına göre Bingöl genelinde tilki ve çakal avı tamamen yasak. Bu hayvanları vuranlara cezai işlem uygulanacak. Kaçak avcılara ve belirlenen kotalar dışında avlayanlara cezai işlem uygulanacak.

Doğu Anadolu bölgesindeki illerde, Bingöl’de tilki ve çakal, Erzurum’da çakal, kara tavuk, öret ardıç ve çulluk, Ağrı’da çakal, Ardahan’da tilki, çakal, kaya sansarı, karatavuk ve kınalı keklik, Muş’ta kaya sansarı ve çakal, Tunceli’de kaya sansarı ve çakal avı yasak.

AVIN YASAKLANDIĞI ALANLAR

Merkez Av Komisyonu kararına göre, Bingöl’de avın yasak olduğu avlaklar; Gökçedal Devlet Avlağı, Çobantaşı Devlet Avlağı ve Ormanardı Devlet Avlağı olarak belirlendi.

Bingöl Merkezden başlayıp Alıncık-Aşağıköy-Ortaköy-Şaban yollarını devam eden Yelesen köyünde sona eren bölgede de, yaban hayvanı yerleştirildiği için avlanmanın yasak olduğu belirtildi.

Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak kullanılan Kiğı Şeytan Dağları Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında da avlanmanın yasak olduğu bildirildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayvanları, öldürme, sezonu, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı