Haber Detayı
25 Kasım 2021 - Perşembe 17:20
 
HDP’DEN KADINLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI
HDP Bingöl İl Örgütü, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ nedeniyle saat kulesi önünde basın açıklaması yaptı.
GÜNDEM Haberi
HDP’DEN KADINLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI

Dörtyol Saat Kulesi önünde yapılan açıklamaya HDP Eş Genel Başkan Yardımcı Özlem Gündüz, PM üyeleri ve Bingöl Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Songül Barcadurmuş Solmaz, “HDP Kadın Meclisi olarak erkek-devlet şiddetine, savaşa, yoksulluğa karşı her yerdeyiz. Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda, meydanlarda, sokaklardayız. Kadınlar her gün katledilirken, AKP-MHP iktidarı çıkardığı yasalarla haklarımıza ve kazanımlarımıza yönelik saldırılarını devam etmekte ve kadına yönelik şiddeti besleyen politikalardan vazgeçmiyor. Güvencemiz olan İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekilmesi kararı da bu politikalardan bağımsız değildir” dedi.

Ekonomik krizden en çok kadınların etkilendiğini belirten Solmaz, kadınların yönetim mekanizmasının dışında tutulduğunu, kadın emeğinin yok sayılarak yoksulluğa mahkum bırakıldıklarını söyledi. Solmaz, “Kadın katilleri ve istismarcıları çıkarılan infaz yasası ile serbest bırakılmış, kadına yönelik şiddet cezasızlık politikaları ile meşru hale getirilmek istenmiştir” dedi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Özlem Gündüz, kadınlar olarak mücadelelerini sürdürdüklerini belirtti. Gündüz, “Mücadele etmeye devam edeceğiz, çünkü erkek- devlet şiddeti devam ediyor. Çünkü kadın yoksulluğu ve iktidarın savaş politikaları devam ediyor” dedi.

Barış ve demokrasi mücadelesi veren kadınların 25 Kasım’ı cezaevinde karşıladığını ifade den Gündüz, şunları söyledi: “Bizim için, kadınlar için mücadelenin yeri, mekânı, zamanı yoktur. İktidar çok iyi biliyor ki kadınlar cezaevinde de direniyorlar. Kadınların direnişinden korkan erkekler, erkek zihniyet her gün yanı başımızda inanç, din, kültür ayrımı yapmadan kadınları katlediyor. Türkiye’de hiçbir kadının can güvenliği yok.

Bugün hiçbir kadın hangi şiddetle nerde, nasıl karşılaşacağını bilmeden yaşamını devam ettiriyor. Biz kadınlar bütün kadınların özgür, eşit bir şekilde yaşayacağı bir ülkeyi inşa edene kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: HDP’DEN, KADINLAR, GÜNÜ, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı