Haber Detayı
28 Nisan 2017 - Cuma 22:44 Bu haber 2781 kez okundu
 
“Her yaşın bir aşısı var”
Halk Sağlığı Müdürlüğünden ‘Dünya Aşı Haftası’ nedeniyle yapılan açıklamada, eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların tespit edilerek aşılarının tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi.
GÜNDEM Haberi
“Her yaşın bir aşısı var”

Her yıl nisan ayının son haftasında düzenlenen Dünya Aşı Haftası 2017 temasının Dünya Sağlık Örgütü tarafından, yaşam boyunca aşılanmanın kritik öneminin ve farkındalığının sağlanması olarak belirlendiği kaydedilen açıklamada, “DSÖ Avrupa Ofisi tarafından da hayatın her aşamasında bağışıklama ihtiyacına ve faydalarına odaklanılacağı belirtilmiş ve çocukların, adölesanların erişkinlerin ve sağlık personellerinin bağışıklaması üzerinde durulmuştur” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Dünya Aşı Haftasında, Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamında ulaşılan hedeflerin sürdürülmesi için öncelikle:

Eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların tespit edilerek aşılarının tamamlanması, okul aşısı uygulamalarının titizlikle devam etmesi, aşısı herhangi bir sebeple uygulanamayan çocukların aşılarının tamamlanması, ülkemizde bulunan düzensiz göçmenlerin (5 yaş altı nüfusun, okul çağı nüfusunun ve gebelerin) aşılarının kayıt altına alınarak aşısız ve eksik aşılı olanların aşılarının tamamlanması, aşı ile önlenebilir hastalıklar açısından risk gruplarına yönelik aşılama çalışmalarının yapılması, bulaşıcı hastalıklar ile karşılaşma risklerinin yüksek olması ve gerek kendilerinin gerekse hizmet sundukları hastaların korunması amacıyla sağlık çalışanlarının aşılanmaları özellikle önem arz etmektedir” denildi.

Aşıların insanları birçok hastalıktan koruduğu belirtilen açıklamada, “Aşı, DaBT (karma aşı) difteri, boğmaca ve tetanozdan, polio aşısı çocuk felcinden, hepatit B aşısı hepatit B’ye bağlı B tipi sarılık,  siroz ve karaciğer kanserinden, hepatit A aşısı A tipi sarılıktan, suçiçeği aşısı suçiçeği hastalığından, Hib aşısı H. influenza tip b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından, BCG aşısı veremden, KKK (Kızamık-kabakulak-kızamıkçık) aşısı kızamığa bağlı zatürree, orta kulak iltihabı ve SSPE (Subakut Sklerozan Panensefalit) hastalığından, Doğumsal Kızamıkçık Sendromu ve kabakulaktan, konjuge pnömokok aşısı ise zatürree, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinden korur.

Hayatın her aşamasında aşılamanın önemi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması; her yaştan insanın korunmasını sağlamak hedeflenmelidir.

Çocuklarımızın aşılanmasını sağlayalım. Aşılanma şansını kaçıranlar var ise aşılanmaları için sağlık kuruluşlarına götürelim.

Sağlıklı bir toplumun gereği için aşılama hizmetinin vazgeçilemez olduğu bilincini tüm kesimlere ulaştıralım.

Aşılama ile sağlıklı bir geleceğe doğru çocuklarımızla birlikte sağlıklı adımlar atalım” denildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Her, yaşın, bir, aşısı, var”,
Yorumlar
Haber Yazılımı