Haber Detayı
19 Temmuz 2018 - Perşembe 18:31
 
HÜDA PAR işten çıkarılan güvenlik görevlilerini ziyaret etti
​HÜDA PAR Bingöl İl Teşkilatı, Solhan ilçesi Yukarı Kaleköy barajında çalışan ve önceki gün işten çıkarılan 35 güvenlik görevlisini ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi
HÜDA PAR işten çıkarılan güvenlik görevlilerini ziyaret etti

27'nci Dönem HÜDA PAR Bingöl Milletvekili Adayı Hamdullah Tasalı ve HÜDA PAR Solhan İlçe teşkilatından oluşan bir heyet, Solhan ilçesinde yapılan Yukarı Kaleköy barajında çalışan ve önceki gün hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan 35 güvenlik görevlisini ziyaret ederek, konu hakkında bilgi aldı.

Yaklaşık 6 yıldır asgari ücretle çalışan 35 güvenlik görevlisi, gece itibariyle silahlarına el konularak görevlerinden alınmışlardı.

HÜDA PAR heyeti, Solhan ilçesine bağlı Kale köyünden geçen ve Murat Nehri üzerinde yapılan Yukarı Kalehan Barajındaki güvenlik görevlilerin yaşadığı mağduriyeti yerinde görmek ve konu hakkına bilgi almak için bölgeye ziyaret gerçekleştirdi.

HES yetkilileri ve mağdur 35 güvenlik görevlisini dinleyen HÜDA PAR heyeti adına açıklamalarda bulunan Tasalı, "Kalehan HES’te birinci derece bir yetkili olmadığı için burada bulunan şantiye görevlisiyle görüştük. İşlerine son verilen güvenlik görevlilerinin durumunu sorduğumuzda bize, 'şirket yönetiminin daha profesyonel elaman alacağı için görevden almalar oldu' dediler. Yaklaşık 6-7 yıldır çalışan güvenlik görevlileri de mağdur edildiklerini söylediler." dedi.

Görevden almaların haksızlık olduğunu söyleyen Tasalı şöyle konuştu: "bu bir haksızlıktır, kabul edilemez olarak görüyoruz. Özellikle bu işçilerin çoğu buralı, bu barajdan ötürü köyleri boşaltıldı. Bu baraj sondaj çalışmaları yapıldığı dönemde de köylüler, 'eğer biz burada çalışacaksak, çalıştırılacaksak bu şantiyenin burada yapmasına izin vereceğiz.' demişler. O gün firma yetkilileri de köylülere söz vermişler. Bu baraj nedeniyle 3 tane köy boşaltıldı, tarihten silindi. Yüzyıllardır ataları, büyükleri burada büyümüş bu insanlar, bu memleketin hayrına faydası olan böyle bir eserin yapılmasına o gün onay verdiler. Bugün geldiğimiz noktada 6 yıldır çalışan bu 35 güvenlik görevlisini ne yazık ki işten çıkarılmışlar."

"İŞTEN ÇIKARILANLARIN YERİNE DIŞARIDAN BAŞKALARININ GETİRİLMESİ DOĞRU DEĞİLDİR"

Tasalı, "İşten çıkarılanların yerine, dışarıdan daha profesyonel askerlik mesleğini icra eden insanları getireceğini söylüyorlar. Bu doğru bir davranış değildir, bu bir haksızlıktır. Memleketin sosyal, ekonomik, siyasi durumu yıllardır ortada herkes biliyor. Bu memlekette işsizlik had safhada artık bu işsizlikten kaynaklı, terörden kaynaklı, bölge insanı gerçekten çok sıkıntılar ve sorunlar yaşadılar. Sorunlara ve sıkıntılara bugünden sonra çare çözüm olması gerekirken, bugün de benzer yanlış ve davranışların karar ve uygulamaların hayata geçirilmesi ileride sosyal yaraların daha da artmasına sebep olacak." ifadelerini kullandı.

“ALINAN YANLIŞ KARARIN DAHA FAZLA MAĞDURİYET OLUŞTURMAMASI İÇİN GERİ ADIMLAR ATILMALI”

Firma yetkilileri ve siyasilere çağrıda bulunan Tasalı, "Yarın çok daha kötü sonuçlarla karşılaşmamak için bu kardeşlerimizin mağduriyeti bir an önce giderilmelidir. Bütün devlet yetkililerinden, ilgili kurumlardan ve firma yetkililerinden olayı böyle bu çerçevede değerlendirerek, bir de olayı sosyal yönden bakarak bir çözüm bulmalarını istiyoruz. Almış oldukları kararı tekrardan gözden geçirmelerini istiyoruz. Bu yanlış bir karardır, yanlış karar burada son bulmasını temenni ediyoruz. Yeni mağduriyetlere yol açmamasını temenni ediyoruz." şeklinde konuştu.

KAYMAKAM OKUMUŞ FİRMA YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Ayrıca, Solhan İlçe Kaymakamı Fatih Okumuş da Kalehan HES barajına giderek, firma yetkilileri tarafından işten çıkarılan 35 güvenlik görevlisinin yaşadığı soruna çözüm bulmak için firma yetkililerini ve gerekli yerleri telefonla arayarak çözüm bulmaya çalıştığı belirtildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HÜDA, PAR, işten, çıkarılan, güvenlik, görevlilerini, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı