Haber Detayı
01 Ocak 2017 - Pazar 20:34
 
“Hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz”
Eğitim Sen Bingöl Şubesinden yapılan açıklamada, Bingöl’de 77 öğretmen ve eğitim emekçisinden 28’ne maaş kesme, 49’una ise kademe ilerleme cezası önerildiği belirtilerek, önerilen cezaların hiçbir hukuki yanının olmadığı kaydedildi.
GÜNDEM Haberi
“Hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz”

Eğitim Sen Bingöl Şubesinden yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte Kamu Emekçileri Konfederasyonuna bağlı sendikalar üzerine bazı STK’ların da yönlendirmesi ile sindirme ve yok etme anlayışının geliştiği belirtilerek, “Bu bağlamda ilk etapta Eğitim Sen yönetiminde bulunan 126 üyemiz 1 Eylül 672 sayılı kararname ile ihraç edilmişlerdir. 8 Eylülde ise 10.300 üyemiz uydurma bahanelerle açığa alınmış olup bu üyelerimizden 693 tanesi 29 ekim 675 sayılı KHK ile ihraç edilmiştir. Bu baskılar karşısında yılmadan mücadele eden üye ve yönetimlerimizin oluşturduğu kamuoyu sayesinde açığa alınan bu üyelerimizin tamamı görevlerine iade edilmiştir.

Ancak bu göreve iadeler sonrası gerek kamuda gerekse toplumsal alanda hukuksuzluğun olduğu kanısı uyanmıştır. Hükümet ve hükümete yakın sarı sendikalar üyelerine sahip çıkmakta zorlandıkları için yeni bir süreç başlattılar.

Geri dönen kamu emekçisi öğretmenler geçen yıl bölgede devam eden çatışmalı sürecin sonlandırılması için sendika yetkili organlarının aldığı karar gereğince bir günlük iş bırakma eylemine katıldıklarından son bir hafta içinde yeni bir baskı dalgası ile sindirilmeye çalışılmaktadır” denildi.

Bingöl’de 77 öğretmen ve eğitim emekçisinden 28’ne maaş kesme, 49’una ise kademe ilerleme cezası önerildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Hükümet ve kamu idareleri alınan ifadelerden de biliyorlar ki bu sendikal bir karardır. Sendika kararına uyarak iş bırakma eylemine katılmış olan üyeye ceza verilemeyeceği ile ilgili Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Danıştay idare kurulları ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince verilmiş kararlar ortada iken bu tür cezaların önerilmiş olması ve okul idarelerinin de baskı altına sokulması neden olduğu gibi gelecekte hem iş barışının zedelenmesini hem de okul ve idare kurullarında bu kararlara imza atanların hukuk önünde yargılanacaklarının bilinmesini istiyoruz. Üyelerimiz savunmalarında yüksek mahkemelerin kararlarını açık bir şekilde beyan etmiş ve edecekler. Bunu gözden kaçırıp üst mahkemelerin kararlarına rağmen önerilen cezaların hiçbir hukuki yanı yoktur. Bu durum hukuku alenen çiğnemekle eşdeğerdir. Cezaların tebliğinden itibaren bu cezaları takdir edenler hakkında Eğitim Sen olarak Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunacağız. Kaldı ki okul müdürlerinin atanmasında hukuksuzluk yapanlar örneği önümüzdedir. Kasım ayı itibari ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 2009 ve 2010 dosyalarına dair kararlar verilmiştir. Bu kararlar Anayasanın 90. Maddesine atıf yaparak sendikal eylemlerin cezalandırılamayacağını çok net ifade etmiştir. Her halükarda demokratik bir ülke olmak için mahkemeler yolu ile hakkımızı arayacağız.  Bu defa farklı bir yol izleyip devletin zarara girmesine engel olup zararların bu kararları verenlere rücuunu sağlayacağız.

Eğitim Sen olarak darbelere katliamlara karşı olduğumuzu her platformda ifade ettik. Kendi rantları için barışı ve barış taraftarı ola bizleri yıldıramayacaklar. Bu hukuksuzluğa en üst düzeyde karşı çıkacağız.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Hukuksuzluğa, boyun, eğmeyeceğiz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı