Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 23:41 Bu haber 2509 kez okundu
 
İlk defa "Öğrenme Şenlikleri" düzenlenecek
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açılan kurslarda yapılan ürün ve faaliyetler ile okullar ve kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları faaliyetlerin tanıtımı amacıyla ilk defa “Öğrenme Şenlikleri” düzenlenecek.
GÜNDEM Haberi
İlk defa

13 Mayıs Cumartesi günü Hükümet Konağı önünde düzenlenecek “Öğrenme Şenlikleri”ne ilişkin açıklamada bulunan Bingöl valisi Yavuz Selim Köşger, “Öğrenme Şenliği, hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı arttırmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gösteriler içeren programlı etkinlikler bütünüdür. Öğrenme Şenliği, bireylerde kendilerini geliştirme konusunda merak ve istek uyandırarak, öğrenmenin eğlenceli, yönünün fark edilmesini ve bireylerin öğrenme süreçlerine aktif olarak katılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir” ifadelerini kullandı.  

Öğrenme şenliklerini diğer öğrenme faaliyetlerinden ayıran en önemli özelliğin, öğrenme süreçlerine aktif olarak katılım olanağının sunması olduğunu kaydeden Köşger, şunları söyledi: “Öğrenme Şenliklerini bir pazarlama kampanyası gibi de algılayabiliriz. Amacımız kişilerin yaparak yaşayarak öğrenebilecekleri faaliyetlere katılımlarının özendirilmesi, öğrenmenin ne kadar ilgi çekici ve eğlenceli olduğu ile ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturmaktır. Hızla değişen toplumlarda hayat boyu öğrenme sosyal içerme ve işgücü piyasasına dâhil olabilme açısından çok önemlidir. Günümüzde Temel becerilere sahip olmak ve okuryazar olmak, iyi bir iş bulmak için yeterli değildir. Günümüzün esnek ve güvencesiz işgücü piyasasında ‘istihdam edilebilir’ konumda kalabilmek için eğitim ve öğretime sürekli ihtiyaç vardır. Bireylerin sadece ülkesindeki değil, dünyadaki toplumsal gelişmelere ve değişime uyum sağlamalarına yardımcı olmak, ekonomik ve sosyal yaşama aktif katılımlarını kolaylaştırmak, yaşamlarını daha etkin bir biçimde düzene koyma ve denetleme yeteneklerini geliştirmek ve sosyal açıdan dışlanmalarını engellemek için Hayat Boyu Öğrenmeye ihtiyaç duyulmaktadır.”

Öğrenme Şenliklerinin, öğrenme profilini ve hayat boyu öğrenme alışkanlığı kazanımını destekleyen faaliyetler olduğunu ifade eden Köşger, “Öğrenme Şenliğinin ilimizde düzenlenmesi, ilimizin entelektüel seviyesini yükseltecek ve ilimizi çeşitli gruplar nezdinde cazibe merkezi haline getirecektir. Öğrenme Şenliğinin de katkısıyla bilim ve sanat kuruluşları ilimizi tercih edecek, ilimizin sunacağı zengin kültür ortamı kaliteli işgücü açısından ilimizin ‘yaşanılabilir’ olmasını sağlayacaktır. Bilgi, deneyim, kişisel deneme, oyunlar ve yaparak öğrenme şeklinde yoğun bir öğrenme ortamı hazırlamamızı sağlayacaktır. Ayrıca ortak çalışma kültürümüzü teşvik edecek Öğrenme Şenlikleri, ilimizdeki tüm kamu, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve firmalar arasında işbirliği ve koordinasyonu da artıracaktır. İlimizde düzenlenecek öğrenme şenliklerinde başta Halk Eğitim Merkezlerimizin bünyesinde açılan kurslarda yapılan ürün ve faaliyetlerimizin, okullarımızın, hem de kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları faaliyetlerin tanıtımını amaçlamaktayız. Ülkemizde 2013 yılında pilot olarak 4 ilde uygulanmaya başlayan öğrenme şenlikleri ilimizde ilk defa 13 Mayıs Cumartesi günü Valiliğimiz bünyesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde birçok kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Hükümet Konağı Bahçesinde düzenlenecektir. İlimizin tanıtımına ciddi katkılar sunacağını umduğumuz ve ilimizde ilk defa düzenlenecek olan Öğrenme Şenliklerine tüm halkımız davetlidir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlk, defa, "Öğrenme, Şenlikleri", düzenlenecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı