Haber Detayı
24 Haziran 2022 - Cuma 18:08
 
“İNŞAATLARDA SADECE DEMİR VE BETON DEĞİL, DİĞER MADDELER DE DENETLENMELİ”
Elektrik Mühendisi Fatih Tarakcı, “Deprem bölgesiyiz diye sadece demir ve beton denetimi sıkı yapılıyor. Kaliteli yapılar için diğer malzemelerin de denetlenmesi gerekiyor ” dedi.
EKONOMİ Haberi
“İNŞAATLARDA SADECE DEMİR VE BETON DEĞİL, DİĞER MADDELER DE DENETLENMELİ”

İnşaat sektörünün adeta durma noktasına geldiğini söyleyen Tarakcı: “Ülkemizde yaşanan ekonomi kaynaklı sıkıntılardan en çok etkilenen sektörlerden biri de inşaat sektörü olmuştur. Yaşanan ham madde sıkıntısı ve hızla artan döviz kurları inşaat maliyetlerini artırmış ve sektör durma noktasına gelmiştir. Özellikle gelişmekte olan illerde inşaat sektörünün çok büyük bir pazar olduğunu düşünecek olursak bu sektörün durması demek, işverenin yanında geçimini bu sektörden karşılayan emekçinin de işsiz kalması demektir. Geçtiğimiz yıllarda ilimizde inşaat işi ile uğraşan birçok arkadaşımızın işsizlikten dolayı çalışmak için farklı illere gitmesi yaşanan sıkıntının giderek büyüdüğünü bizlere göstermektedir” dedi.

“İNŞAATLARDA DENETİM SADECE DEMİR VE BETONA DEĞİL TÜM MALZEMELERE YAPILMALI”

Artan maliyetlerle inşaatlarda kullanılan her malzemenin artık ateş pahası olduğunu belirten Tarakcı, denetimlerin beton ve demir ile sınırlandırılmaması gerektiğini söyledi.

Tarakcı, “Belediyemizden 2022 yılı için alınan ruhsat sayıları çok az. Bu zamanda arz talep ve ekonomik sorunlardan dolayı daire fiyatlarındaki artışlar ciddi rakamları bulmakta. İlgili kurumların,  sadece demir ve beton imalatlarının dışında diğer imalatları da titizlikle kontrol etmesi, denetlemesi gerekiyor. Geçtiğimiz kış doğalgaz fiyatları insanların cebini yakar seviyeydi. Aynı muhitte, aynı metrekareler ile aynı kombi özellikte olan iki dairenin doğalgaz fiyatlarındaki artış, kullanılan malzememin kalitenin yanı sıra olması gereken imalatlarının kullanılmamasından kaynaklı olduğunu da belirtmek isterim. Örnek verecek olursak dış cephede kullanılan malzemenin kalınlığı, duvar yapılırken kullanılması gereken tuğla, sıva ya da alçının kalınlığı ve döşeme imalatı gibi maddeler ruhsat projelerimizde olması gerektiği şekli ile uygulanmalıdır. Uygulama aşamasında bunların titizlikle kontrol edilmesi gerekirken ne yazık ki deprem bölgesi olduğumuz için sadece demir ve beton işlerinin kontrolleri yürütülmekte ve diğer maddelere gerekli özen gösterilmemektedir. Hem hızla artan daire fiyatlarından ötürü hem de yönetmeliğe tam olarak uygun kontroller olması için yapılan incelemelerin sıklığının arttırılması ve sahada aktif olarak yürütülmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu şekilde kalite arttırabilir ve ödenen yüksek meblağların karşılığında daha güzel konutlara sahip olunabilir.” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İNŞAATLARDA, SADECE, DEMİR, VE, BETON, DEĞİL,, DİĞER, MADDELER, DE, DENETLENMELİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı