Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 00:06
 
“İntihar vakalarında dizilerin etkisi büyük”
HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Orhan Açıkbaş, Bingöl’de son dönemlerde yaşanan intihar vakalarında İstanbul sözleşmesi ve dizilerin büyük etkisi olduğunu savundu.
GÜNDEM Haberi
“İntihar vakalarında dizilerin etkisi büyük”

Yaşanan intihar vakalarına ilişkin değerlendirmede bulunan HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Oran Açıkbaş, “her geçen yıl bir önceki yıla oranla intihar vakıalarının arttığını öğreniyoruz. Bireyin ve toplumun inşası zordur fakat yıkılması, tahrip edilmesi daha kolaydır. Ülkemizde maalesef son zamanlarda vizyona giren diziler bu tür olaylara büyük oranda zemin hazırlıyor. Sadece dizler değil, İstanbul sözleşmesi ve aile koruma kanunu diye çıkarılan nice yasa ve uygulama aileyi dağıtıyor. Bu tür kanuni uygulamalar ile ailenin korunması hedeflense de değerlerimizden uzak ve ailenin dağılmasına sebep olduğu aşikârdır. Evinden atılmak hem de basit bir sebeple, erkeklerin çok ağırına gidiyor. Evinden atılan erkeklerin psikolojileri bozuluyor,  bireyi yalnızlaştırıyor ve daha ötesi aile içi şiddete veya intihara sürüklüyor” dedi.  

Artan intihar vakıalarının toplumdaki insanları endişeye sevk ettiğini ifade eden Açıkbaş, “İntihar vakıaları şu anda herkesin endişe duyması gereken bir boyuta ulaşmıştır. Türkiye geneli hangi şehre bakarsanız bakın, intihar vakıaları günden güne artıyor. Özellikle Bingöl’de son birkaç ayda yüreğimizi parçalayan nice vakıalara şahit olduk. Bu tür acıları yaşamak istemiyoruz dolayısıyla ebeveynler olarak yapmamız gereken çocuklarımızı ifsat edecek her türlü davranışa karşı onları takip etmek zorundayız. Devlet olarakta bu tip olaylarda büyük rol oynayan yasalar, uygulamalar, diziler ve şiddet içerikli yayınlara derhal müdahale edilmesi gerekiliyor. Millet olarak bu olayların üzerine mercek tutmak ve iyileştirme çabasına girmek gerekir. HÜDA PAR olarak bu olayların yaşanmaması için önemli programlarımız bulunmaktadır. Siyasi bir camia olarak her zaman halkımızın ve istikbalimiz olan gençlerimizin hiçbir şekilde ifsat olmasını istemeyiz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İntihar, vakalarında, dizilerin, etkisi, büyük”,
Yorumlar
Haber Yazılımı