Haber Detayı
02 Mart 2021 - Salı 19:03
 
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ
Bingöl Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi arasında YÖK Anadolu Projesi eşleştirme protokolü imzalandı.
EĞİTİM Haberi
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

YÖK Anadolu Projesi kapsamında genç üniversite statüsünde yer alan Bingöl Üniversitesi ile kıdemli üniversite statüsünde yer alan İstanbul Üniversitesi arasında ortak yürütülecek bölümler/programlar ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı.

Programın açılış konuşmasını yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “İşbirliği protokolü iki üniversitemiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Üniversitemiz YÖK tarafından desteklenen Bölgesel Kalkınma ve Misyon Farklılaşması, Dijital Dönüşüm, YÖK Sanal Laboratuvarı ve YÖK Anadolu projelerinde yer almaktadır. Bu projeler ve diğer konularda üniversitemizden katkılarını esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın YÖK Başkanımız olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum. YÖK Anadolu Projesi vesilesiyle İstanbul Üniversitesi ile olan işbirliğimiz daha da pekişecek ve artacaktır.  Bölgesel kalkınma konusunda desteklerini esirgemeyen İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak hoca ve ekibinin desteklerini bundan sonra özellikle psikoloji bölümü, ortak yayın ve araştırma alanlarında daha somut bir şekilde görmüş olacağız. Rektörümüze ve ekibine üniversitemize olan ilgi ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BU PROJENİN GÖNÜLLÜ DESTEKÇİSİ OLDUK”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise, “Bu güzel proje vesilesiyle bir arada olmaktan mutlu olduğumu belirtmek isterim. Biz, burada Türkiye için örnek bir iş yapıyoruz. Burada YÖK Başkanımız Prof. Dr. M. Yekta Saraç’ın ufuk açıcı çalışması ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu projelere destek olması bizim için hem güç veren hem de gelecek adına ümit veren bir adım oldu. Üniversitelerin güçlerini birleştirmesi konusu gündeme geldiğinde, koşulsuz olarak İstanbul Üniversitesi olarak bu projenin gönüllü destekçisi olduk” şeklinde konuştu.

“BU PROJE, GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYANAN BİR PROJEDİR”

Üniversitelerindeki kapasitenin farkından olduklarını ifade eden Prof. Dr. Ak, “Ama burada akademik olarak son noktaya ulaştığımızı hiçbir zaman söylemiyoruz. Her bir akademisyenin, her bir kurumun birbirine vereceği çok şey olduğunun farkındayız. Bu işbirliği ile kamu adına, millet adına bir kaynak kullanıyoruz. Milletimizin istifade edebileceği alanlara yöneltilmesi bizim temel sorumluluğumuzdur. Bingöl Üniversitesi ile yaptığımız bu protokol, gönüllülük esasına dayanıyor ve bu durumu kendimize bir görev olarak kabul ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu projenin gönüllülük esasına dayanan bir proje olduğunu ifade etmişti.  Bu projede emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Umarım bu proje iki üniversite için işbirliği alanında iyi bir sinerji oluşturur” dedi.

Konuşmaların sonunda karşılıklı işbirliği protokolü imzaları atıldı. İmzaların atılmasından sonra  Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, İstanbul Üniversitesi Rektör’ü Prof. Dr. Mahmut Ak’a plaket takdim etti.

Bingöl Üniversitesi Senato odasında 1 Mart 2021 tarihinde düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftçi, Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Öğr. Gör. Mesud Öğmen ile  İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan, YÖK Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi, İstanbul Üniversitesi Genel Sekreteri Metin Küçük, Bingöl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Çiftçi ve Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaşaroğlu katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTANBUL, ÜNİVERSİTESİ, İLE, İŞBİRLİĞİ, PROTOKOLÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı