Haber Detayı
25 Ekim 2019 - Cuma 00:32 Bu haber 1454 kez okundu
 
Kaçak elektrik kullanımına 3 yıl hapis
Fırat Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Bingöl’de uzman ekipler ile kaçak elektrik taramalarını aralıksız sürdürüyor.
GÜNDEM Haberi
Kaçak elektrik kullanımına 3 yıl hapis

 

           Kaliteli kesintisiz elektrik dağıtım hizmetini sorumluluk bölgesinde en iyi şekilde vermeyi amaçlayan Fırat EDAŞ, kaçak elektrik tarama faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor.

Bingöl’de 50 kişilik uzman ekip ile tüketicilere ait tesisatlarda, tarama ve sayaçlara ait ölçü devrelerinde kontrolleri sürdüren Fırat EDAŞ, kaçak elektrik kullananlara adeta göz açtırmıyor. Kaçak kullanım oranının minimuma düşürülmesi ve usulsüz elektrik kullanımından kaynaklı elektrik kesintilerini en aza indirmek hedefiyle Bingöl’de tarama çalışmalarının aralıksız devam edileceğine dikkat çekildi.

Yaptığı tarama çalışmalarıyla hem ülke kaynakları ile üretilen enerji miktarının kayıt altına alınmasına, hem de ekonomiye kazandırılmasına önemli katkı sağlayan Fırat EDAŞ; tarama çalışmaları kapsamında tüketicilere, kaçak elektrik kullanmamaları konusunda bilgilendirmelerde de bulundu.

KAÇAK ELEKTRİK KULLANANLARA 3 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Kaçak elektrik tüketimi gerçekleştirildiği tespit edilen tesisatlar için Elektrik Piyasası Tüketici Hizmet Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine istinaden işlem yapılmakta ve kaçak tüketim faturaları düzenlenmektedir.

Kaçak tüketim yapanların enerjisi kesilmesinin yanında; ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince abonelik esasına göre yararlanılabilen elektrik enerjisinin, sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketilmesi halinde kaçak elektrik kullanan kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası için suç duyurusunda bulunulmaktadır. Kaçak elektrik tüketimi gerçekleştirilmesine yardım ettiği tespit edilen kişilere de yaptırım uygulanmaktadır.

Kaçak elektrik ile mücadelede konuya duyarlı ve sorumluluk bilinci taşıyan herkes, Fırat EDAŞ kurumsal web sitesi ‘firatedas.com.tr’ ve ‘186’ numaralı 7/24 Çözüm Merkezi üzerinden kimlik bilgilerini paylaşma zorunluluğu olmadan ihbarda bulunabilmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaçak, elektrik, kullanımına, 3, yıl, hapis,
Yorumlar
Haber Yazılımı