Haber Detayı
07 Mayıs 2017 - Pazar 21:31 Bu haber 2730 kez okundu
 
“Kanseri kökten yok etmek mümkün değil”
Bingöl Üniversitesinde düzenlenen ‘Kanserde Erken Tanı’ konferansına katılan Doç. Dr. Fatin Rüştü Polat, erken tanı ile kanser hücresinin alınabildiğini ancak tamamen yok edilemediğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Kanseri kökten yok etmek mümkün değil”

Bingöl Üniversitesinin kuruluşunun 10. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında “Kanserde Erken Tanı” konferansı düzenlendi. Üniversite Kongre Merkezinde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Rüştü Polat vee Bingöl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uzman Doktor Celal Özyıldırım katıldı.

Konferansta konuşan Doç. Dr. Fatin Rüştü Polat, kanserin kontrolsüz bir hücre çoğalması ya da hücrede öldürücü genetik bozukluğu olarak tanımlanabileceğini belirterek, “Kanserin kelime anlamı yengeçtir yani her tarafa yayılan demektir. Kanser, artık hayatımızın bir parçasıdır. Henüz tedavisinde bir çözüm bulmuş değiliz. Ancak erken tanı ile bir yol alıyoruz. Ölümü öteleyebiliyoruz” dedi.

Kesin tanı konulmamış bir hastalığın telaffuz edilmesinin çok yanlış olduğunu ifade eden Polat, “böyle bir durumda kişiyi ruhen çökertirsiniz. Erken tanı ile beraber ilgili hücreyi alabiliyoruz, ancak kökten yok etmemiz mümkün değil. Bir milyar gen içinde bozuk bir geni arıyoruz” şeklinde konuştu.

“DOĞRU TEDAVİ SONUÇ VERİR”

Polat, hekimin; bilgi, cesaret, doğruluk, esneklik, fedakarlık, güvenirlilik, hiyerarşi, insiyatif gibi özelliklere sahip olması gerektiğine dikkat çekerek, “Doğru hekim, doğru teşhis, doğru tedavi doğru sonuç verir” dedi.

Erken tanı ile kanser hastalığının çok düşük maliyetle tedavi edebileceğini ifade eden Polat, “Erken tanı ülke ekonomisine de büyük katkılar yapar, aynı zamanda hastanın ömrüne de ömür katar. Hekimi bilgi ve ahlâken yetiştirebilirsek hastayı da doğru bilgilendiririz. Erken tanı ile kanserli organı koruyabiliyoruz. Meme kanseri ve karaciğer kanserinde iyi durumdayız. Mide kanserinde kırmızı çizgideyiz, bu da beslenme kültürü ile alakalı bir durumdur” dedi.

“EMZİRMEK MEME KANSERİNDEN KORUYOR

Emzirmenin meme kanserine yakalanma riskini azalttığını belirten Polat, “Kadınlarda doğum sayısını arttırarak, en az üç-dört doğum yaptırarak ve kadınları stresten koruyarak, bu tür kanserle mücadele edebiliriz. Kadınların sadece doğum yapmaları yetmez aynı zamanda kadınları emzirme yoluyla bu tür kanserden korumak mümkündür. Çünkü kadınlar emzirince memeleri dinlendirmiş olurlar. Kadınlar, 40 yaşına kadar üç yılda bir, 40 yaşından sonra yılda bir kez genel cerrahi kontrolüne gitmeleri gerekir ve mamografi ile erken tanı konulabilir.  Sonuç olarak erken tanı ile beraber yaşam kalitesini artırıyoruz ve ölümü öteliyoruz” şeklinde konuştu.

“İNSANLARIN YÜZDE 20’Sİ KANSERDEN ÖLÜYOR”

Bingöl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uzman Doktor Celal Özyıldırım ise, “‘Bir hastalık sık görülüyorsa o hastalık önemli bir hastalıktır” dedi.

Özyıldırım, “Kanser önemli bir husus, çok insan öldüğü için önemlidir. İnsanlarımızın yüzde 20’si kanserden ölüyor. Hareketli yaşam ve doğru beslenme bir çok hastalığı önler. Sağlıklı bir vücut için vücut kitle indeksi 20-25 arasında olmalı” dedi.

Erkeklerde en çok görülen hastalıkların akciğer kanseri, prostat kanseri, bağırsak kanseri, mesane kanseri ve mide kanseri olduğunu ifade eden Özyıldırım, kadınlarda ise meme kanseri ve tiroid kanserinin sık görüldüğünü vurguladı. Özyıldırım, yapılan araştırmalarda kadınların yüzde 60’nın hiç meme muayenesi yapmadıklarına, yüzde 75’nin ise mamografi muayenesi yapmadıklarına dikkat çekti.

“KETEM HİZMETLERİ TAMAMEN ÜCRETSİZDİR

‘Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) hizmetlerinin tamamen ücretsiz olduğunu söyleyen Özyıldırım, “Tüm hastanelerimizde ve KETEM’de ücretsiz mamografi hizmetlerimiz var, sonuçları 15-20 günde hastaya veriyoruz. Riskli durumları cerrahi polikliniğine yönlendiriyoruz” dedi.

Özyıldırım, kolon kanseri taramalarında Bingöl KETEM’in Türkiye birincisi olduğunu da sözlerine ekledi.

“BİNGÖL’DE YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR”

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise, yaptığı konuşmada, bu programın üniversitenin sağlık alanında yapılan ilk program olduğunu belirterek, “Biz, niceliğe değil niteliğe bakıyoruz. Bizim için nitelik önemlidir. Bingöl’de yapılacak çok şey var, ancak bu da ilgi ve alaka ile ilgilidir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kanseri, kökten, yok, etmek, mümkün, değil”,
Yorumlar
Haber Yazılımı