Haber Detayı
08 Nisan 2022 - Cuma 18:17
 
KAR YAĞIŞI NEDEN OLMUŞ!
Bingöl-Sancak karayolunda meydana gelen büyük yarılmaları yüzeysel çatlaklar olarak değerlendiren Veysel Demirci, yarılmaların nedenini ‘kar yağışı’ olarak gösterdi.
GÜNDEM Haberi
KAR YAĞIŞI NEDEN OLMUŞ!

Bu yıl bitirilmesi planlanan Bingöl-Sancak karayolunda meydana gelen çökmelerin gündeme getirilmesiyle, yol tartışmaları alevlendi.

Ziver Holding tarafından yapılan 32,5 kilometrelik Bingöl-Sancak karayolu ile ilgili ilk tartışmalar ihale sürecinde başladı. 32,5 kilometrelik yolun 200 milyon TL’nin üzerinde bir fiyata verilmesi tepkilere neden olurken, şimdilerde ise ilk kışta yolun çökmesi tartışmalara neden oldu.

Bingöl-Sancak karayolunda büyük yarıklar oluşmaya başlarken, yolun yapımını üstlenen Ziver Holding Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Demirci, çöken yolu gündeme getirenleri, “hizmeti engelliyorlar” diyerek tepki gösterdi.

 YOLUN MALİYETİ NE KADAR?

Bingöl-Sancak yolunun çöktüğü haberleri üzerine açıklama yapan Veysel Demirci, Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen ihalede, yolu yapım işinin, proje değişikliklerine ve iş artışlarına rağmen şu ana kadar sözleşme fiyatlarıyla 200 Milyon 575 Bin 77 TL tutarla alındığını, geçen sürede 84 Milyon 765 Bin 381 TL fiyat farkıyla işin yüzde 90’lık kısmının 285 Milyon 340 bin 459 TL ile tamamlandığını kaydetti.

BAKAN KADAİSMAİLOĞLU ‘490 MİLYON LİRALIK YOL’ DEMİŞTİ

2021 yılı Mart ayında Bingöl’e gelen ve Bingöl-Sancak karayolunda incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yol projesi bedelinin 490 milyon lira olduğunu belirterek, projenin 2022 yılında tamamlanacağını söylemişti.

DEMİRCİ ‘YÜZEYSEL ÇATLAKLAR’ DEDİ, ANCAK YOLDA BÜYÜK YARIKLAR VAR

Bahse konu yolda çalışmalarının devam ettiğini belirten Demirci, trafiğe kapalı olan ve çalışmaların devam ettiği kısımda kar küreme çalışmaları olmadığı için yoğun kar yağışı nedeniyle yolun bir bölgesinde yüzeysel çatlaklar oluştuğunu ve çatlakların onarılacağını kaydetti.

Demirci’nin ‘yüzeysel çatlaklar’ dediği bölgede, yolun ikiye ayrıldığı büyük yarıkların olduğu görülüyor.

SIKINTIYA KAR YAĞIŞI SEBEP OLMUŞ

Yolun standartların üstünde bir kaliteyle yapıldığını belirten Demirci, “Bahsedilen yol şu an trafiğe kapalı. Yolun yüzde 90’ı tamamlanmış durumda. Yüzde 10’lük bölümün tamamlanması için çalışmalarımız devam ediyor. Dolayısıyla yolun kabul ve teslimatı yapılmamıştır. Bahsedilen yerde kış aylarında yoğun kar yağışı meydana geldi. Yol trafiğe kapalı olduğu için biriken karın baskısıyla lokal sıkıntı yaşanmıştır. Doğa olaylarına bağlı oluşan ve oluşacak hasarlar yine firmamız tarafından onarılacaktır. İşin teslimi yapılsa dahi 2 yıl boyunca yolun bakım, onarım ve yenileme çalışmaları firmamız tarafından bedelsiz yapılacaktır.

Bu yol, güvenlik ve halka hizmet yolu olduğu için her zaman engellenmek istenmiştir. Karalayıcı paylaşımların asıl amacının bölgeye hizmet götürülmesini engellemek olduğunun farkındayız. Siyasi amaç ve emellere hizmet eden haber sitesi amacına ulaşamayacaktır. Firmamız, Bingöl’ümüze ve bölge halkımıza çok kaliteli hizmetler kazandırmıştır. Bölgeye kazandırdığımız güzel hizmetler ne yazık ki gündeme getirilmemiştir. Bizler devletimize ve milletimize hizmet etmeyi şiar edinmiş bir firma olarak, bu yolda kararlılıkla çalışmayı ve ilerlemeyi sürdüreceğiz. Ülkemize ve vatandaşlarımıza yaptığımız hizmetleri karalanmaya çalışanlar hakkında hukuki süreç başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

45 MİLYON TL KİME HİBE EDİLDİ?

Demirci, daha önce devlete ‘hibe ettim’ dediği, 45 milyon TL ile ilgili yeni bir açıklamada bulunmadı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise, devlete herhangi bir hibenin yapılmadığını belirtmişti.

YENİ TARTIŞMALAR BAŞLADI

Demirci’nin açıklamaları üzerine Bingöl eski Belediye Başkanı Serdar Atalay, sosyal medya hesabı üzerinden, “Açıklamanız, yandaşlarınız dışında kimseyi ikna edecek tutarlılıkta değil! İstediğiniz zaman, bu ihalenin bugüne dek bütün seyrini medya ve kamuoyunun önünde Bingöl-Sancak yolunun bozulan bölümlerinin üzerinde konuşalım! İstediğiniz siyasi gelsin! Hodri meydan..!” dedi.

Bunun üzerine Veysel Demirci de, “Hodri meydan, istediğin yerde istediğin zaman ben hazırım, tartışmaya ve görüşmeye varım. Hatta Çarşamba da Bingöl’de öğrenci kardeşlerimle iftar programın var bilgin olsun, oradayım. Ankara’ya yorulmana da gerek yok” diyerek, yanıt verdi.

Tartışmalar üzerine sosyal medya hesabı üzerinden Serdar Atalay ve DEVA Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar’ı etiketleyerek paylaşımlarda bulunan Demirci, “Meselenin yol meselesi olmadığını herkesin farkına varması gerekiyor. Bitmeyen ve devam eden bir iş var ortada. Allah’ın izniyle bittiğinde herkesin geçmişteki gibi yine bizlere dua ve teşekkür edeceğini biliyorum.

Mesele; bir takım çevrelerin bizim üzerimizden siyaset yapmaya çalışmasıdır, varsa bir probleminiz gidin başka kapılarda tartışın. Bu işler iftira etmek ve bizleri hedefe koymakla olmuyor. Şahsım ve işim ile ilgili alıp veremediğiniz şeyi söyleyin.

Benim tehdit ve şantajlara, rantçılara, bana ortak olmaya çalışanlara pabuç bırakmayacağım iyi bilinir. Teröre, teröristlere ve onların yardakçılarına bu güvenlik yolunun battığını da çok iyi biliyorum” ifadelerine yer verdi.

KOVALAR’IN YANITI SERT OLDU

Deva Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar ise, şunları söyledi: “Yapımını üstlendiğiniz Bingöl-Sancak yolunun çökmesi sonucu sizleri eleştiren hemşehrilerime attığınız iftiralar, yaptığınız yanlışların üstünü örtemez. Bingöl Şehir Mezarlığı bölgesinde yaptığınız üst geçit için devletten ne kadar aldığınızın belgesini paylaşır mısınız?

Geçmişte yapılan ve devleti zarara sokan tüm ihaleler tüm detaylarıyla incelendiğinde kimlerin terörist, kimlerin vatansever olduğu muhakkak ortaya çıkacaktır. Bingöl Üniversitesinde düşük tenzilatla aldığınız diş fakültesi inşaatı size ‘hizmetkar’ diyenlerin referansı olacaktır. Davetiyeli aldığınız işlerin devlete verdiği zararın mükafatını milleti korkutmakla veremezsiniz. Siz kendi çıkarlarınız ve yaptığınız işlerin sekteye uğramaması için ödendiklerinizin acısını Bingöl halkını suçlayarak çıkaramazsınız.

Sizi tehdit eden, size şantaj yapan, size ortak olmak ve sizden rant elde etmek isteyen her kim ve kimler varsa bunu açıklamak zorundasınız. Aksi taktirde Bingöl halkından ve sizi eleştiren hemşehrilerimizden özür dilemek zorunda kalacaksınız.”

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAR, YAĞIŞI, NEDEN, OLMUŞ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı