Haber Detayı
24 Ekim 2019 - Perşembe 00:17 Bu haber 4769 kez okundu
 
Kentsel dönüşüm bilmecesi devam ediyor!
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili olarak somut bir bilgi ve tarih vermesi bekleniyordu. Ancak beklenen açıklama yapılmadı.
GÜNDEM Haberi
Kentsel dönüşüm bilmecesi devam ediyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün Bingöl’e geldi. Bingöl Havaalanında karşılanan Kurum, İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde, yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından basın açıklaması yaptı.

Bakan Kurum’un, Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinin akıbeti ile ilgili somut bilgi ve bir tarih vermesi bekleniyordu ancak beklenen açıklama yapılmadı.

2003 depreminde de Bingöl’e geldiğini ve o dönemde şantiye şefi olduğunu ifade eden Bakan Kurum, bugüne kadar depremlerde 80 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

6.4 şiddetindeki Bingöl depreminde de 178 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Bakan Kurum, “şehirlerimiz bu depremlerden ciddi bir şekilde etkileniyor. Kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazırlıklı hale getirmeye çalışıyoruz. Biz, hızlı bir şekilde konutlarımızı, binalarımızı yenilemek, altyapıyı yenilemek, sosyal donatıları yenilemek suretiyle bölgeyi yeniden inşa ve imar ettik. Bu inşa ve imar sürecimiz hala devam ediyor” dedi.

-KÜLTÜR MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ-

Bingöl’ün geleceğine ilişkin önemli kararlar aldıklarını belirten Bakan Kurum, “kentsel dönüşüm noktasında Bingöl’ümüzün bekleyen projelerini ayağa kaldırmak ve hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm sürecini yürütmek istiyoruz. Bu anlamda Kültür Mahallemiz var. 15 hektardan oluşan ve içinde 923 hak sahibinin olduğu bu projede amacımız önümüzdeki yıl itibariyle başlamak ve 2-2.5 yıllık sürede de hak sahiplerinin konutlarına erişmelerini sağlamaktır.

Yapacağımız konutlar, yerel mimariye uygun, az katlı, bizim kültürümüzü yansıtacak projeler olacak. Bu süreçte vatandaşlarımıza hem kira yardımı yapmak hem de mağduriyetlerini en aza indirecek şekilde bu projeleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

-GENÇ MİLLET BAHÇESİ PROJESİ-

Genç İlçesinde millet bahçesi projesinin devam ettiğini belirten Kurum, 36 bin metrekarelik projenin önümüzdeki yıl itibariyle tamamlanıp Genç İlçesine kazandırılacağını söyledi. Kurum, Genç İlçesi ve Solhan İlçesinde asbestli borunların değiştirilmesi amacıyla içme suyu borularının temini için destek verildiğini ifade etti.

-ÇAPAKÇUR VADİSİ PROJESİ-

Çapakçur Vadisinde 2.4 milyon metrekarelik alanda etaplar halinde dönüştürüleceğini ifade eden Kurum, vadi projesi ile ilgili şunları söyledi: “Bu projeyi etaplar halinde gerçekleştireceğiz. İlk etapta bu projeyi gerçekleştirmek için belediyemize yaklaşık 20 milyon lira kaynak aktaracağız. Bunun 10 milyon lirasını TOKİ, 10 milyon lirasını da İller Bankası Genel Müdürlüğümüzden aktaracağız. Etaplar halinde burayı yapıp inşallah bir millet vadisi projesini Bingöl’e kazandırmış olacağız. İmalatını da bakanlığımız, TOKİ eliyle gerçekleştirecek. 2020 yılı itibariyle bu projemizin ilk etabına başlayıp 2023’e giden yolda inşallah bu vadi projesini gerçekleştirmek istiyoruz.”

-SARAY VE KARŞIYAKA MAHALLELERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ UYGULANACAK-

Saray ve Karşıyaka mahallelerinde de kentsel dönüşüm projelerinin uygulanacağını ifade eden Bakan Kurum, “belediyemiz ve bakanlığımız önümüzdeki hafta itibariyle buradaki hak sahipleriyle görüşecekler. Onların rızası çerçevesinde bu kentsel dönüşüm projesini de gerçekleştirmek istiyoruz. Toplam 1000 bağımsız bölüm bu iki mahallemizde var” diye konuştu.

-ARITMA TESİSİ-

Mevcut atık su arıtma tesisinin Bingöl’ün nüfusuna yetmediğini kaydeden Bakan Kurum, “Bingöl’ün 2050’sine yetecek şekilde atırma tesisinin inşası için projelendirme çalışmalarını önümüzdeki yıl itibariyle tamamlayıp bir kısmı yurtdışından hibe bir kısmı da düşük faizli krediyle arıtma tesisini yapmak istiyoruz” dedi.

-ASFALT PLENTİ-

Bingöl’de asfalt plenti kuracaklarını belirten Kurum, “Bu asfalt plenti ile birlikte hem şehir merkezinde, hem ilçelerimizde hem de köylerimizde eksik olan yolların yapılması için hızlı bir süreci kazandırmış olacağız. Bu asfalt plentinin de yaklaşık 8 milyon lira maliyeti var. 4 milyon lirası hibe, 4 milyon lirasını da iller bankamızdan kredi vermek suretiyle önümüzdeki yıl itibariyle plentimizi kurmuş ve hizmete almış olacağız” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kentsel, dönüşüm, bilmecesi, devam, ediyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı