Haber Detayı
23 Haziran 2021 - Çarşamba 18:15
 
KİĞI-YEDİSU YOLU MECLİSE TAŞINDI
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Kiğı-Yedisu yolunun pazarlık usulüyle 630 milyon liraya Özaltın İnşaat’a verildiğini belirterek, konuyu meclise taşıdı.
GÜNDEM Haberi
KİĞI-YEDİSU YOLU MECLİSE TAŞINDI

Meclise sunduğu iki ayrı soru önergesinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılmasını talep eden Aydemir, şu ifadelere yer verdi: “Bingöl İli, Kiğı-Yedisu Yolu km:13+617-23+276 kesiminin yapım ikmal işi ihalesi, 30.03.2020 ihale sonuç tarihli pazarlık usulü ile Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketine verilmişti. İşin yaklaşık değerinin yedi yüz kırk beş milyon TL ( 745.283.186,67 ) olarak ilan edildiği, teklif miktarının altı yüz otuz milyon TL (630.807.909,62 ) olduğu bilinmektedir. Söz konusu ihalenin yönetimi ve idaresi ile ilgili çeşitli iddialar ile birlikte; cevaplanması, araştırılıp kamuoyuna aktarılması elzem durumlar oluşmuştur. İhalede usulsüzlük yapıldığı iddiaları her geçen gün artmakta ve buradan büyük rantlar elde edilmeye çalışıldığı ifade edilmektedir.

Bu bağlamda; Söz konusu ihaleyi yönetenler kimlerdir? Usulsüzlük ve yolsuzluk olduğu iddia edilen ihale ile ilgili bir soruşturma başlatacak mısınız?”

GEYİKDERE KÖYÜ’NÜN ELEKTRİK SORUNU İÇİN ÖNERGE VERDİ

Aydemir, Genç İlçesi Geyikdere Köyü’nün elektrik sorunu ile ilgili de meclise önerge verdi. Aydemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılmasını talebiyle verdiği önergede, “15 Mezradan oluşan Bingöl-Genç İlçesine bağlı Geyikdere Köyünün birçok mezrasında elektrik sıkıntısı yaşanmaktadır. Kesintilerin sıklıkla meydana geldiğini ifade eden köy sakinleri, gerekli yerlere defalarca bildirilmesine rağmen herhangi bir adım atılmadığını dile getirmektedirler. Ayrıca stabilize olan mezra yolları için asfalt talepleri olan yurttaşlar, Bakanlığınızın bu konularda adım atmasını beklemektedirler.

Bu bağlamda; Mezralarda yaşanan elektrik kesintilerinin sebepleri nelerdir? Elektrik sıkıntısı yaşayan mezraların, kesinti yaşamamaları için gerekli çalışmalar yapılacak mı? Stabilize yolların asfaltlanması adına herhangi bir çalışmanız olacak mı?” diye sordu.

SIRMAÇEK KÖYÜNÜN ALTYAPI SORUNU MECLİSE TAŞINDI

Aydemir’in meclise verdiği diğer bir önerge ise, Kiğı İlçesi Sırmaçek Köyü ile ilgili oldu.

Aydemir, önergede şu ifadelere yer verdi: “Bingöl-Kiğı İlçesine bağlı, yaklaşık 110 haneye sahip ve yaz mevsimlerinde nüfusu iki binlere dayanan, ilçenin en büyük köylerinden birisi olan Sırmaçek Köyünün alt yapı sorunu, köy halkını farklı düşüncelere itmektedir. En büyük köy konumunda ve ulaşımda daha uygun yerde bulunmasına rağmen hizmetten yoksun kaldıklarını ifade eden yurttaşlar, bu durumu bir kasıt olarak nitelemektedirler. Temel ihtiyaçlarını gidermek için sürekli olarak çeşmelerden su taşımak zorunda kaldıklarını, köyde oluşan fosseptik çukurlar nedeniyle içme suyunda yaşanan sıkıntının hastalıklara neden olduğunu, alt yapı çalışmalarının en kısa zamanda köye ulaşması gerektiğini ayrıca dile getiren köy sakinleri, Bakanlığınızın bu konu hakkında derhal adım atmasını beklemektedirler.

Bu bağlamda; Sırmaçek Köyüne alt yapı yapılmamasının özel bir nedeni var mıdır? Yaklaşık iki bin nüfusa sahip Sırmaçek Köyünde gerekli altyapı çalışmaları yapılacak mı? Bazı köylerin yıllardır hizmetlerden yoksun bırakıldığı görülmektedir. Bunların sebepleri nelerdir?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİĞI-YEDİSU, YOLU, MECLİSE, TAŞINDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı