Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 17:55
 
Kiğı-Bilice yolu programa alındı
Meclise taşınan Kiğı-Bilice yolu için 25 milyon TL ödenek çıktığı belirtildi.
GÜNDEM Haberi
Kiğı-Bilice yolu programa alındı

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir tarafından meclise taşınan Kiğı-Bilice grup yolu asfaltlanacak. Yol ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden bilgi paylaşan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Enes Üçgül, “Kiğı-Bilice grup yolu (36 km) sıcak asfalt olacak şekilde 25 milyon TL ödenekle programa alınmıştır.

Ödeneğin ilimize aktarılmasına vesile olan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Cevdet Yılmaz, Valimiz Sayın Kadir Ekinci ve Milletvekilimiz Sayın Feyzi Berdibek’e teşekkür ederiz” dedi.

AYDEMİR ÖNERGE VERMİŞTİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Kiğı-Bilice yolu ile ilgili meclise soru önergesi vermişti.

Ekim ayında meclise soru önergesi vererek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılmasını isteyen Aydemir, Kiğı-Bilici yolu için 2017 yılında verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyledi.

Aydemir, “Bingöl ili Kiğı ilçesine bağlı Kiğı-Bilice grup köy yolunun alt yapısının tamamlanarak asfaltlanması büyük önem arz etmektedir. 11 köyü birbirine bağlayan Kiğı-Bilice köy yolunun, defalarca gündemleştirilmesine rağmen bir adım atılmaması çeşitli soruları beraberinde getirmektedir. Bu köylerde Alevi yurttaşlarımızın yoğunlukta yaşadıkları bilinmektedir. Daha önce dile getirdiğimiz Bingöl-Karer Bölgesinin yaşadığı benzer sorunların, hizmet alma konusundaki ikircikli tutumu Kiğı-Bilice grup yolunda da görülmektedir. 2017 yılında bahse konu yollar ile ilgili planlama yapılmış gündem oluşturulmuş maalesef ki bu yollar için ayrılan bütçe başka bir ilçede kullanılmıştır. Bu durum bölgede bulunan 11 köy ve yurttaşlarını derinden üzmüştür. 2017 yılında dönemin Kiğı Kaymakamı tarafından bölge halkına müjde olarak duyurulan ve 41 kilometrelik Kiğı-Bilice yolunun Bakanlık kapsamında, Sırmaçek, Çanakçı, Nacaklı, Alagöz köylerinin grup yollarının ise İl Özel İdaresi tarafından asfaltlanacağı bildirilmişti. Fakat verilen müjde ve sözler yine sözde kalmış hiçbir şekilde bir çalışma yapılmamıştır” ifadelerini kullanmıştı.

İlçeler arasındaki yollarda da iyileştirme çalışmaları yapılması gerektiğini belirten Aydemir, “Ayrıca; Kiğı-Bingöl, Kiğı-Adaklı, Kiğı-Karakoçan mevcut yollarının iyileştirilmesi, uzun yıllardır kapalı olan Kiğı-Yedisu yolunun tamamlanarak ulaşıma açılması elzemdir. Özellikle Karakoçan yolu üzerinde Peri Vadisi, Özlüce Barajı kıyısından geçilen bölgelerde, güvenlik bariyeri olmadığından kazaların yaşandığı ve bu kazalar neticesinde can kayıplarının yaşandığı bilinmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kiğı-Bilice, yolu, programa, alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı