Haber Detayı
26 Ağustos 2021 - Perşembe 19:02
 
“KÖYLÜLER GÖÇ ETTİRİLMEK İSTENİYOR”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Adaklı köylerinde yaşayan vatandaşların göç ettirilmek istendiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“KÖYLÜLER GÖÇ ETTİRİLMEK İSTENİYOR”

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Adaklı İlçesi Karer bölgesinde yaşayan vatandaşların, Adaklı’da TOKİ konutlarına yerleştirilmek istendiğini belirterek, konuyu meclise taşıdı.

Meclise verdiği soru önergesinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılmasını isteyen Bayır, “14 Haziran 2020 tarihinde başta Bingöl’ü etkisi altına alan, merkez üssü Karlıova ilçesi olan 5.8 büyüklüğündeki depremde birçok ev yıkılmış ve hasar görmüştü. Karlıova, Yedisu ve Adaklı ilçelerini ve köylerini etkileyen depremde 108 yerleşim yerinde toplam 31 bin 487 yurttaş etkilenmişti.

Bingöl’ün Adaklı İlçesine bağlı Karer bölgesindeki köylerde yaşayan yurttaşların evleri ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle yıkılarak Adaklı’da yapılacak TOKİ binalarına taşınmaları istenmektedir. Köylerinde ev yapmalarına izin verilmediğini söyleyen yurttaşlar, sağlam olan evleri için ağır hasar kaydı tutulduğunu belirterek, bu yolla göç ettirilerek köylerinden koparılmak istendiklerine işaret etmektedirler.”

Bayır, konu ile ilgili Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

-Ağır hasar tutanakları için 1 sene sonra tutulmuştur. Ağır hasarlı binalarda insanların oturulmasına 1 sene boyunca neden izin verilmiştir? İnsan hayatı bu kadar değersiz midir?

-Yetkililerin köylülere yeniden ev yapma sözü verdiği iddiaları doğru mudur? Köyde yaşayanların büyük bir borç altına sokularak topraklarından çıkarılmak istendiği iddiaları doğru mudur?

-Depremden sonra arazileri üzerinde yeni evler inşa etmek isteyen köylülere arsalarının en az 300 metrekare olması şartı konulduğu iddiaları ve bu şartları taşısa bile ‘yol yok’ denilerek zorluk çıkarıldığı iddiaları doğru mudur?

-Köylülere; yeni yapmak istedikleri evlerin 65-70 metrekare olması şartı konulmuş ancak hayvan barınakları, kümes, tandır, samanlık gibi alanlar göz önüne alındığında, bunların nereye taşınması gerektiği konusunda bir çalışmanız var mıdır? Yoksa da olacak mıdır?

-Söz konusu ihale kime, ne zaman hangi şartlarda ve koşullarda verilmiştir? İhale tarihi ne zaman açılmıştır? Kaç firma başvurmuştur? İhale şartnamesini kamuoyu ile paylaşır mısınız?

-Vatandaşları; şu anda yaşadığı tek gözlü, elektriği ve altyapısı olmayan konteynırlardan ne zaman çıkarmayı düşünüyorsunuz? Elektrik ve altyapısı olmayan konteynırlara bu hizmetleri ne zaman getirmeyi planlamaktasınız?

Kaynak: Editör:
Etiketler: “KÖYLÜLER, GÖÇ, ETTİRİLMEK, İSTENİYOR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı