Haber Detayı
03 Mayıs 2017 - Çarşamba 22:17 Bu haber 2371 kez okundu
 
Kültür Bakanlığında müze görüşmesi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Vali Yavuz Selim Köşger ve AK NParti Milletvekili Enver Fehmioğlu, Bingöl’e müze yapılması için Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile görüştü.
GÜNDEM Haberi
Kültür Bakanlığında müze görüşmesi

Vali Yavuz Selim Köşger, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile yaptıkları görüşmeyi twitter hesabından paylaştı. Köşger, “Sayın Kültür Bakanımızla Bingöl’e müze ve kütüphane yapımı ve Bingöl tanıtımı ile ilgili projelerimizi görüştük” dedi. Ancak müze çalışmalarının ne zaman başlayacağı konusunda bilgi verilmedi.

MÜZESİ OLMAYAN 7 İLDEN BİRİ BİNGÖL

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2016 yılı verilerine göre, Bingöl, müzesi bulunmayan 8 ilden biri.

TÜİK verilere göre, Türkiye genelinde 409 müze bulunuyor. Bunların 193 tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, 216 tanesi ise özel müze kategorisinde yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki müzelerin 63’ü arkeoloji ve tarih, 44’ü etnografya ve antropoloji, 86’sı ise genel müze olarak faaliyet gösteriyor.

Müze sayısı en fazla olan il 69 müze ile İstanbul olurken, İstanbul’u Ankara (44), İzmir (27), Bursa (18), Konya (13), Antalya (13), Gaziantep (12), Aydın (11), Muğla (11), Mersin (10), Kütahya (9), Balıkesir (9), Nevşehir (9) ve Balıkesir (8) takip ediyor.

TÜİK verilerinde müzesi bulunmayan iller; Artvin, Ardahan, Bingöl, Tunceli, Muş, Şırnak, Siirt ve Iğdır olarak sıralandı. Ancak Tunceli’de de eski askeri binanın müzeye dönüştürülmesi için çalışmalar başlatıldı. Böylece müzesi olmayan il sayısı 7 oldu.

BİNGÖL’DEKİ TARİHİ ESERLER DIŞARIYA GÖTÜRÜLÜYOR

Bingöl’de müze bulunmadığı için bugüne kadar özellikle yapılan kaçak kazılarda çıkarılan ve güvenlik güçlerince ele geçirilen tarihi eserler, Elazığ ve Erzurum gibi çevre illere gönderiliyor.

Bingöl’de bulunan tarihi eserler çevre illere kaptırılırken, Bingöl’ün kültürünü yansıtan objelerde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde kapalı kapılar arkasında bekletiliyor.

Bingöl’de bir müze açılması durumunda, müzeyi doldurabilecek yeterli sayıda kültürel obje bulunuyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kültür, Bakanlığında, müze, görüşmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı