Haber Detayı
19 Aralık 2018 - Çarşamba 00:07
 
“Kurada muhalefet partileri de bulunsun”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ahmet Bazancir, İŞKUR tarafından duyurusu yapılan işçi alımları ile ilgili açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
“Kurada muhalefet partileri de bulunsun”

İşçi başvurularında izdiham yaşandığını belirten Bazancir, “İş-Kur İl Müdürlüğü geçtiğimiz hafta Bingöl’de Toplum yararına programı kapsamında, Bingöl merkez ve ilçelerinde 900 geçici işçi alacağını duyurmuş, 17-21 Aralık tarihleri arasında yapılacak başvuruların ilk gününde izdihama neden olmuştur” dedi.

Bazancir, şunları söyledi: “İş-Kur 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesi işsizlerin iş bulma vaadiyle işsiz vatandaşları yerel seçim öncesinde yeniden bir beklenti içine soktu.

Kura çekimlerinin ne denli doğru yapılıp yapılmadığına hep kuşkuyla bakılmıştır. Kurada ismi çıkacaklar arasında istenmeyenler daha sonra yapılacak arşiv taramaları sonucunda elenmeleri sıkça görülmektedir. 2019 yerel seçimler öncesi toplum yararına alınacak 900 geçici işçi alımlarının şeffaf ve adil olması için işsiz vatandaşlarımızın aklında hiç bir soruna mahal bırakmayacak bir bütünlük içinde muhalefet parti temsilcilerinin de bu süreçte yer almalarını istiyoruz.

Kurumlara ihtiyaç kontenjan planları yapılırken ilçe ayrımı yapılmaksızın 7 ilçemize de aynı oranlarda kontenjan verilmemesini doğru olacağına inanıyoruz. Örneğin Genç, Solhan, Karlıova’ya verilen kontenjan, Yayladere, Kiğı ve Yedisu İlçelerine verilen kontenjanın çok üstündedir. Sancak, Ilıcalar ve Arakonak Beldelerine verilen kontenjanlar Kuzey İlçe kontenjanları ile aynı orandadır. Sormazlar mı? Ne zamandan beri ilçe ile belde aynı statüde görülmüştür. Örneği ancak ilimizde görülmektedir.

2019 yerel seçimler öncesi İş-Kur İl Müdürlüğünce toplum yararına alınacak 900 geçici işçi alımlarının arzu edilen şekilde yapılması için bütün parti temsilcilerinden oluşacak bir komisyon huzurunda kura çekiminin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Böylece, tüm tereddütlerin ortadan kalkacağına inanıyoruz. Konu hakkındaki hassasiyetimizin göz önünde bulundurulmasını istiyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kurada, muhalefet, partileri, de, bulunsun”,
Yorumlar
Haber Yazılımı