Haber Detayı
10 Ocak 2017 - Salı 21:14
 
‘Kürt öğrencinin evi taşlandı’ iddiası meclise taşındı
HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Zonguldak’ta bir Kürt öğrencinin baskı ve saldırılara maruz kaldığını belirterek, konu ile ilgili meclise soru önergesi verdi.
GÜNDEM Haberi
‘Kürt öğrencinin evi taşlandı’ iddiası meclise taşındı

Özsoy, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde, linç girişimine karışan kişiler hakkında herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığını sordu.

Özsoy, soru önergesinde, “Basına yansıyan haberlere göre Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Bülent Ecevit Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İnşaat Teknolojisi 2.sınıf öğrencisi Fatma Aslan, arkadaşları ile ev kuralları nedeniyle tartışma yaşadı. Yaşanan tartışmanın ardından ev arkadaşları ile ayrılan Aslan’ın ev arkadaşları Aslan’ı ülkücü oldukları iddia edilen gruba HDP üyesi olduğu ve evde sürekli HDP propagandası yaptığı gerekçesi ile şikâyet etti. Bunun üzerine Aslan’ın evinin önünde toplanan grup Aslan’a hakaretlerde bulunarak, evini taşlamaya başladı. Aslan’ın evinin pencereleri kırılırken, Aslan olayı polise bildirdi. Olayın devam ettiği sırada olay yerine TEM şube ekipleri gelip, Aslan’ın evinin kapısını kırarak içeri girdi. Gözaltına alınan Aslan, TEM şubeye götürüldü. İddiaya göre Aslan, kalp rahatsızlığı ve panik atak nedeniyle hastaneye kaldırılırken, yapılan tedavisinin ardından tekrar nezarethaneye götürüldü. Aslan’ın Alaplı İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğunu öğrenen grup, bu defa da İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde toplanarak saldırılarına devam etmiştir.

Anayasanın 2. Maddesine göre:  “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir”.

Ancak yaşanan bütün linç girişimleri ve organizasyonları, Anayasa’nın 2. maddesinde yazmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olmadığını göstermektedir. Linç, Türkiye'de şiddetin kurumsallaşması, hukukun tıkanması, kitlesel şiddetin cezasız kalması ile ortaya çıkmıştır. Yıllardır sürdürülen halkları birbirine karşı kışkırtma ve düşman haline getirme ve savaş politikalarındaki anlamsız ısrarın ülkeyi açıkça iç savaşa sürüklemesine asla izin verilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Özsoy, Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

1)Bahsedilen linç girişimine karışan bireyler tespit edilerek haklarında herhangi bir hukuki süreç başlatılmış mıdır? Henüz bir işlem başlatılmamış ise sebebi nedir?

2)Olayda mağdur olan ve olayı polise haber veren öğrenci neden gözaltına alınmıştır? Bu durum söz konusu öğrencinin eğitim hayatına yansıyacak negatif durumlara da sebep olacaktır. Buna yönelik ne gibi tedbirler alınacaktır?

3)Son bir yıl içerisinde Zonguldak il ve ilçelerinde Kürt öğrencilere yönelik linç girişimlerine, nefret söylemlerine ilişkin kaç şikâyet almış bulunmaktasınız? Bu şikâyetler neticesinde ne gibi işlemler yapılmıştır?

4)Son bir yıl içerisinde linç girişimlerini haklı gösterir, destekler hatta teşvik eder görünen devlet yetkililerinin kaçı hakkında soruşturma başlatılmış ve bu yetkililerden kaçı soruşturma süresince görevlerinden uzaklaştırılmıştır?

5)Toplumsal barışı ve bir arada yaşama kültürünü tehdit eden her türlü gerici-ırkçı hareket ve linç girişimlerini önlemeye yönelik ne gibi tedbirler alınmaktadır?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Kürt, öğrencinin, evi, taşlandı’, iddiası, meclise, taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı