Haber Detayı
25 Ocak 2021 - Pazartesi 18:48
 
KURUM: 10 MİLYON TL’Yİ GÖNDERECEĞİZ
"Çapakçur Vadisi için belediyeye 10 milyon TL göndereceğiz"
GÜNDEM Haberi
KURUM: 10 MİLYON TL’Yİ GÖNDERECEĞİZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ekim 2019’da geldiği Bingöl’de, Çapakçur Vadisi için belediyeye 10 milyon TL hibe vereceklerini söylemişti. Ödeneğin akıbetini soran Aydemir’e cevap veren bakan Kurum, “10 milyon TL hibe desteği sağlayacağız” dedi.

 

Bingöl Kent Haber Özel -

Kültür Mahallesinde uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projesi için Ekim 2019’da Bingöl’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çapakçur Vadisi’nde de incelemelerde bulunmuştu.

Bakan Murat Kurum, Çapakçur Vadisi için Bingöl’e 20 milyon TL ödenek aktaracaklarını söylemişti.

Kurum, “Bir millet bahçesi talimatını Sayın Cumhurbaşkanımız bize verdiler. Bugün yer noktasında istişarelerimizi yaptık. Almış olduğumuz karar çerçevesinde Çapakçur Vadisinde yaklaşık 2.4 milyon metrekarelik alanda etaplar halinde burayı bir vadi şekline çevireceğiz. Bu da Türkiye’de ilk defa Bingöl’ümüzde millet vadisi olarak gerçekleşmiş olacak. Etaplar halinde bu projeyi gerçekleştireceğiz. İlk etapta bu projeyi gerçekleştirmek için belediyemize yaklaşık 20 milyon lira kaynak aktaracağız. Bunun 10 milyon lirasını Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız(TOKİ), 10 milyon lirasını İller Bankası Genel Müdürlüğümüzden aktaracağız ve etaplar halinde bu projeyi yapıp millet vadisi projesini inşallah Bingöl’e kazandırmış olacağız. İmalatını da bakanlığımız, TOKİ eliyle gerçekleştirecek. 2020 yılı itibariyle bu projemizin ilk etabına başlayıp 2023’e giden yolda inşallah bu vadi projesini gerçekleştirmek istiyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

AYDEMİR, ÖDENEĞİN AKIBETİNİ SORDU

Bakan Kurum’un söz verdiği ödenek ile ilgili meclise soru önergesi veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Erdal Aydemir, “10 milyon TL’lik hibe sözünüzü yerine getirecek misiniz?” diye sormuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise soru önergesi veren Aydemir, “Bingöl iline, 23.10.2019 yılında gerçekleştirdiğiniz ziyarette Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi olmak üzere birçok mağduriyeti yerinde tespit etmiş, oluşan krizlerle ilgili kısa vadede çözüm önerilerinde bulunmuştunuz. Halen hayata geçme konusunda sıkıntılar yaşayan vatandaşların yanı sıra, Bingöl Aşağı Çarşı Çapakçur Deresi olarak adlandırılan ve bilinen mevkii için 10 milyon TL karşılıksız hibenin Bakanlığınız tarafından Bingöl Belediyesi bütçesine aktarılacağı sözünü vermiştiniz. Bingöl Belediyesinin 2020 yılı gelir gider tahmini bütçesine baktığımızda verilen bu sözün halen yerine getirilmediği görülmektedir. Verilen 10 milyon TL hibe sözünüzü yerine getirecek misiniz? Yine aynı tarihte verdiğiniz İller Bankasından 10 milyon TL kredi desteği olan sözünüz halen geçerli mi? Kredi desteği ne zaman sağlanacak? Hibe ve kredi sözü, 2020 yılı bütçesinde yer alacak mı?” diye sormuştu.

BAKAN KURUM CEVAP VERDİ

Aydemir’in soru önergesine cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, belediyeye 10 milyon TL hibe desteği sağlanacağını söyledi.

Kurum, verdiği yanıtta, “Merkez Bahçelievler, Karşıyaka, Saray, Kültür, İnönü ve Yenişehir mahalleleri sınırları içerisindeki 248 hektarlık alan 13.08.2012 tarihli ve 2012/3653 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 09.09.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak ‘Kentsel Dönüşüm Gelişim Projesi Alanı’ olarak ilan edilmiştir. Kamunun ortak kullanımına açık millet bahçesi olarak düzenlenmesi planlanan alana ilişkin bakanlığımızca 10 milyon TL hibe desteği sağlanması planlanmaktadır.

1.Etap Çapakçur Vadisi Millet Bahçesi Projesi kapsamında yer alan taşınmazların kamulaştırılması işinde kullanılmak üzere kredi talebine ilişkin evraklar belediyeye gönderilmiş olup, söz konusu evrakların belediyece İller Bankası Genel Müdürlüğüne iletilmesine müteakip işlemlere devam edilebilecektir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KURUM:, 10, MİLYON, TL’Yİ, GÖNDERECEĞİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı