Haber Detayı
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 18:25
 
KUŞLAR ÖZGÜR UÇACAK
Fırat Elektrik, kuşların özgür uçması için başlattığı çalışmalar kapsamında 2 bin 118 direkte izolasyon çalışması yaptı.
GÜNDEM Haberi
KUŞLAR ÖZGÜR UÇACAK

Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde faaliyet gösteren Fırat EDAŞ, göçmen kuşlar için elektrik direklerinde izolasyon çalışması başlattı.

Enerji hatlarında meydana gelen çarpmalara bağlı kuş ölümlerin önüne geçilmesi amacıyla çalışma yapan Fırat EDAŞ, 2 bin 118 direkte izolasyon çalışmasını tamamladı.

“KUŞ ÖLÜMLERİ HER YIL AZALIYOR”

Fırat EDAŞ Dağıtım Operasyonları Genel Müdürü Ömer Kandemir, yapılan çalışmalar sonucunda, enerji hatlarında çarpılmadan kaynaklı kuş ölümlerinde yüzde 75 oranında azalma olduğunu söyledi.

Kandemir, “İklimi ve doğasının yanı sıra barajları, gölleri ve nehirleri ile bölgemiz, göçmen kuşlarının adeta önemli durakları arasındadır. Kuşların önemli yaşamsal alanı haline gelen bu güzergahta, onların gökyüzünde özgürce uçmalarını sağlamak, faaliyet alanımızdaki sorumluluklarımızın başında geliyor. ‘Özgür Kuşlar’ diyerek yola çıktığımız ve sürdürülebilirlik çerçevesinde ele aldığımız projemiz kapsamında, 2021 yılının ilk 6 ayında 1.478 direkte, iletken izolasyonu çalışmaları tamamlanırken; 640 direkte de koruyucu aparatlarla kuşların özgürce uçmaları için gerekli önlemler alındı. Yılsonuna kadar devam edecek çalışmalar ile bu sayının daha da artırılması hedeflenmektedir” dedi. 

“ÖNCELİĞİMİZ DOĞAL YAŞAMA VE ÇEVREYE SAYGI”

Göçmen kuşların yuvalarında da koruyucu önlemler alarak, yavru kuşların da güvenliğini özenle sağladıklarını belirten Kandemir, şunları söyledi: “Ekiplerimizin gerçekleştirdikleri tarama faaliyetleriyle belirlenen göçmen kuşların yuva yaptığı direklerde, enerji tamamen kesilerek, alınan koruyucu önlemler ile kuşların güvenli bir ortamda yaşamlarını sürdürmeleri sağlanıyor” dedi. Kandemir, “Fırat EDAŞ olarak, her zaman müşterilerimize kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti sunmanın yanı sıra, bir diğer önceliğimiz de doğal yaşama ve çevreye saygı olmuştur. Bu bağlamda, Özgür Kuşlar projemizde olduğu gibi bölgemize ve ülkemize değer katacak, sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KUŞLAR, ÖZGÜR, UÇACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı