Haber Detayı
09 Eylül 2021 - Perşembe 18:25
 
“LAĞIM SULARI DEREYE AKIYOR”
Çeltiksuyu Köyü Muhtarı Yüksel Gürdeğir, belediyeye ait arıtma tesisinden akan lağım sularının çevre ve insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“LAĞIM SULARI DEREYE AKIYOR”

Çeltiksuyu Köyü Muhtarı Yüksel Gürdeğir, arıtma tesisinden akan lağım sularının Göynük Deresine aktığını belirterek, “Bingöl Belediyesinin Aftor’un altındaki kanalizasyon arıtma tesisinden akan pis sular dereye karışıyor. Kanalizasyon suyu, Göynük deresine karışarak Çeltiksuyu dibinden Garip Köyüne kadar akıyor. Burası Bingöl’ün mesire alanıdır. Bingöl’ün gençleri buralara piknik yapmaya geliyorlar ama oradaki kokudan ne oturabiliyorlar ne de balık tutabiliyorlar.

Özellikle köyümüzün gençleri, çocukları dereye yüzmeye gidiyorlar. Kanalizasyonun suya karışması nedeniyle derede yüzenlerin vücutlarında bir hafta boyunca kaşıntı meydana geliyor. Suya giren lağım kokuyor” dedi.

BİRAN ÖNCE SORUN GİDERİLMELİ

Sorunun giderilmesi için belediyeye başvuruda bulunduklarını ancak çözüm adına bir çalışma yapılmadığını belirten Gürdeğir, arıtma tesisinde biran önce çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Gürdeğir, şunları söyledi: “Belediyeye ait arıtma tesisinden akan lağım suları çevre ve insan sağlığını tehdit ediyor. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve TEMA’dan bölgeye bir heyet gönderip sorunu yerinde tespit etmelerini istiyorum. Lağım sularının dereye akıtılmasından dolayı Bingöl Belediyesinden şikayetçiyiz. Ben kendim de bir hafta önce dereye balık tutmaya gittim, bir haftadır her tarafım kaşınıyor. Buraya arıtma tesisi yapılmışsa sağlıklı koşullarda çalıştırılmalıdır. Sorunun biran önce çözülmesini bekliyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “LAĞIM, SULARI, DEREYE, AKIYOR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı