Haber Detayı
04 Mayıs 2017 - Perşembe 22:15 Bu haber 2300 kez okundu
 
“Mevlana Halid-i Bağdadi” sempozyumu
Bingöl Üniversitesi 10. Yıl kuruluş etkinlikleri kapsamında “Mevlana Halid-i Bağdadi” sempozyumu düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
“Mevlana Halid-i Bağdadi” sempozyumu

Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen “Mevlana Halid-i Bağdadi” sempozyumunda konuşan Bingöl valisi Yavuz Selim Köşger, Bingöl üniversitesinin çok önemli bir fonksiyonu ifa ettiğini söyledi.

“Bir toprağı belli bir bölümünü silahla fetih edebilirsiniz ancak o toprağa gönüllere dokunmadığınız müddetçe, gönüllere girmediğiniz müddetçe, gönülleri fetih etmediğiniz müddetçe vatan kuramazsınız” diyen Köşger, şunları söyledi:

“Bu toprakları vatan kıllarken, eş zamanlı olarak bu bir tesadüf olamaz, Yunus Emreler, Mevlanalar, Hacı Bektaşi Veliler, bu topraklarda insanların gönlünü feth ettiler, insanların gönüllerine girdiler ve burada bizim medeniyetimizin kalıcı olmasını sağladılar. Ben bu kanaati taşıyorum, yoksa Moğollar gibi yakar yıkar geçer giderdi buralardan. Dolayısıyla gönüllerin fethi saadetinde Mevlana Hâlid-î Bağdâdî’nin de çok önemli bir dönemeçte 19. yüzyıldan itibaren başladığımız içine girdiğiniz savunuş ve çıkmazlar döneminde bu topraklar üzerinde çok önemli fonksiyon ifa ettiğini değerlendiriyorum. Bu savunuşta paralel olarak toprak kaybettik, güç kaybettik şuanda tekrar bir toparlanma, madden bir toparlanma sürecini yaşadığımızı görüyoruz”

Bingöl Üniversitesi rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise, yaptığı konuşmada, Bingöl üniversitesi olarak yoğun bir şekilde kültürel etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Halid-i Bağdidi’nin Bingöl ve çevresi üzerinde bir etkisinin olup olmadığını ortaya çıkarmak amacıyla da bir sempozyum düzenlediklerini kaydeden Çapak, şunları söyledi:

“Kendimizi geliştirmek istiyorsak bu tür alternatiflere açık olmak gerekiyor.  Sempozyumun somut sonuçları ortaya çıksın diye kanaat önderleri olarak bilinen her bir aileden kanaat önderlerimizi davet ettik, birde Hâlid-î Bağdâdî’nin onlara katkıları neyse bizzat kendilerinden dinleyelim istedik. Somut bilgilerle Hâlid-î Bağdâdî’nin Bingöl ve çevresi üzerine etkisinin olup olmadığını görmüş olacağız. Her halükarda bilgi bir kazançtır, güçtür”

Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesince düzenlenen ve 9 oturumda gerçekleştirilecek olan sempozyumda Bingöl'de Halidi Geleneği, Mevlâna Halid-i Bağdadi'nin Hayatı, Eserleri ve görüşleri, Bingöl ve Çevresinde Hâlidilik, Hâlidi Dergâhları ve Süfî Şahsiyetler, Hâlidi Süfî Şahsiyetler konularında bildiriler sunulacak 

Sempozyuma, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, akademisyenler, kurum müdürleri, ilin kanaat önderleri ve öğrenciler katıldı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Mevlana, Halid-i, Bağdadi”, sempozyumu,
Yorumlar
Haber Yazılımı