Haber Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 17:50
 
‘MİBÜS’ PROJESİNE TUBİTAK TEŞVİK ÖDÜLÜ
TÜBİTAK 52. lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmasında Türkiye Finallerinde, Bingöl Fen Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “MİBÜS” projesi teşvik ödülü aldı.
EĞİTİM Haberi
 ‘MİBÜS’ PROJESİNE TUBİTAK TEŞVİK ÖDÜLÜ

TÜBİTAK 52. lise öğrencileri araştırma projeleri final yarışması sonuçlanırken Bingöl’den bir proje teşvik ödülü aldı. TÜBİTAK 52. lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmasında Türkiye Finallerinde, Bingöl Fen Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “MİBÜS” projesi teşvik ödülü aldı. Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü, projeyi hazırlayan öğrenciler ve danışman öğretmenleri tebrik etti. Bingöl MEM twitter hesabından yapılan paylaşımda, “TÜBİTAK 52.Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Bingöl Fen Lisemiz, Yazılım dalında Mehmet Yıldız’ın danışmanlığında A. Osman Aydın ve Şilan Seven’in hazırladıkları “ MİBUS” projesi Türkiye Finalinde Teşvik ödülü almıştır. Danışman Öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ederiz.” Denildi.

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlendi. Bu yıl, yarışmaya Türkiye genelinden 2 bin 615 farklı okuldan 11 bin 251 kız ve 7 bin 858 erkek öğrenci olmak üzere toplam 19 bin 109 öğrencinin hazırladığı 14 bin 10 proje başvurusu yapıldı.
Proje başvurularının ön değerlendirmeleri Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde yapıldı. Ön değerlendirmeyi geçen 2 bin 160 projenin sahibi öğrenciler, 2526 Mart 2021 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı. Bölge değerlendirmeleri sonucunda finalist olarak belirlenen 240 proje, 13 Haziran 2021 tarihleri arasında final değerlendirmesine katıldı. Bu yıl final yarışmasına 52 ilde bulunan 182 farklı okuldan toplam 383 projenin sahibi öğrenci katıldı. Final yarışmasına katılan 240 projeden 12’si birincilik, 24’ü ikincilik, 36’sı üçüncülük ve 36’sı teşvik olmak üzere toplam 108 projenin sahibi öğrenci ödül kazandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ‘MİBÜS’, PROJESİNE, TUBİTAK, TEŞVİK, ÖDÜLÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı