Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 23:58
 
Mobil Kanser Tarama Aracı Bingöl’e geldi
Sağlık Bakanlığı tarafından Bingöl’e gönderilen mobil kanser tarama aracı, 31 Aralık 2019 tarihine kadar Bingöl merkez ve ilçelerinde hizmet verecek.
GÜNDEM Haberi
Mobil Kanser Tarama Aracı Bingöl’e geldi

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, mobil kanser tarama aracının 12 Aralık 2019 tarihinde Bingöl’e gönderildiği belirtilerek, aracın ay sonuna kadar Bingöl’de hizmet vereceği ifade edildi.

Açıklamada, “Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Erken teşhis sağlanarak, kansere bağlı erken ölümlerin azaltılabildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak tarama programlarının önemi artmaktadır. Tarama programları, kanser belirtisi ve şikâyetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene, görüntü veya laboratuar işlemlerini içermektedir. Kanserin erken dönemde tespit edilmesi durumunda, tamamen iyileşme sağlanabilmekte, daha az yan etkisi olan ilaçlar veya girişimler uygulanarak hastalık kontrol altına alınabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından il genelinde kanser taraması yapmak üzere geçici olarak ilimize tahsis edilen Mobil Kanser Tarama Aracı 12.12.2019 tarihinde ilimize geldi. Önemli bir hizmeti gerçekleştirecek olan Mobil Kanser Tarama Aracının ilimize tahsis edilmesi hususunda Sağlık Bakanlığımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz. 2020 yılı içerisinde kendi Mobil Kanser Tarama Aracımızı alarak faaliyetlere devam etme amacındayız” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Meme Kanseri Taraması ilimiz Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve KETEM Birimimizde yapılmaktadır. KETEM Birimimiz tarafından il merkezine bağlı köyler ile ilçe, belde, köy ve mezralardan ilgili yaş grubuna ait vatandaşlar tamamen ücretsiz bir şekilde alınarak, il merkezinde taramaları yapılarak tekrar ikamet ettikleri adreslerine bırakılmaktadır. İlimize tahsis edilen Mobil Kanser Tarama aracı ile de il genelinin kanser taramalarından geçirilmesi sağlanacak, “Erken Teşhis Hayat Kurtarır!” prensibiyle 40-69 yaş kadınlara Meme Kanseri Taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere Kalın Bağırsak (Kolorektal) Kanseri Taraması ve 30-65 yaş arası kadınlara Rahim Ağzı (Serviks ) Kanseri (HPV-DNA) taramaları yapılacaktır.”

Mobil tarama aracının; bugün itibariyle sırasıyla Adaklı, Kiğı, Sancak, Karlıova, Hacılar, Ilıcalar, Halifan, Solhan, Çavuşlar, Genç ve İçmeler’de hizmet vereceği ifade edildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mobil, Kanser, Tarama, Aracı, Bingöl’e, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı