Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 20:02 Bu haber 1019 kez okundu
 
“Mühendis alımları liyakate göre yapılmalıydı”
İyi Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, belediye yapılan mühendis alımları ile ilgili olarak, “Bingöl’de sadece yıllardır siyaset yapan belirli insanların çocukları dışında liyakate sahip mühendis yok muydu? Biz isterdik ki, bunlar liyakatle alınsaydı, sadakatle değil” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Mühendis alımları liyakate göre yapılmalıydı”

İyi Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kızılboğa, Bingöl genelinde hasar tespit çalışmaları yapılmasını gerektiğini, belediyeye alınan personelin liyakatle alınması gerektiğin, belediyeye ait şehir içi hat minibüslerinin alınması, yeşil alanların çoğaltılması gerektiğini söyledi.

Karlıova’da yaşanan 5,7 büyüklüğündeki depremden sonra sadece 3 köyde hasar tespit çalışmalarının yapıldığını belirten Kızılboğa, “Öncelikle Bingöl’de yaşanan depremden dolayı bütün vatandaşlara bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bingöl deprem bölgesidir. İl Afet Müdürlüğüne sorduk, Bingöl’de ne yazık ki 3 ilçemiz bu kapsama alınmış. Ancak Bingöl’ün geneli bu depremden etkilendi. Etkilenmediyse bile, Bingöl deprem kuşağında yer aldığı için olası bir depremde, Allah korusun büyük felaketler yaşanmaması için devletimizin bu konuda tedbir almalarını ve Bingöl’ün tamamını bu kapsama alınmasını talep ediyoruz. Sayın valimizden de rica ve talep ediyoruz. Vatandaşımız fakir, evini yapacak güçte değil. Devlet desteğine ihtiyaç vardır. Birçok köyde, ilçelerde hasar var. Bu konuda gereğini yapılmasını istiyoruz, parti meclis grubumuz aracılığı ile de duyuracağız. Bingöl genelinin bu kapsama alınması için gerekli başvurularımızı yapacağız” diye konuştu.

“MÜHENDİS ALIMLARI LİYAKATE GÖRE YAPILMALIYDI”

Konuşmasında belediyeye yapılan mühendis alımlarına değinen Kızılboğa, şunları söyledi: “Bir kamu kurumu ihtiyaç olduğu zaman tabi ki personel de alacak, mühendis de alacak. Ancak bunları alırken hangi yöntemlerle, neye göre aldığı önemli. İlgili yerlere sorduk, alımlar nasıl yapıldı diye. MHP meclis üyelerinin de oyuyla mecliste oy çokluğuyla belediye başkanımıza personel alımı konusunda yetki verilmiş. Sayın başkanımıza burada iş düşüyor, burada adil oldu mu? Bingöl’de sadece yıllardır siyaset yapan belirli insanların çocukları dışında liyakate sahip mühendis yok muydu? Bakıyoruz, bugün, önceki dönemde AK Parti’nin belediye başkanlığını yapmış, milletvekilliği yapmış, il başkan yardımcılığı yapmış, yöneticiliğini yapmış belirli insanların yakınları alınmış. Biz isterdik ki, Bingöl’de bunlar liyakatle alınsaydı, sadakatle değil. Kendilerine bağlı bir personel alımı olmasaydı. Bunlardan ne kadar faydalanacak? Ne kadar iş üretebilecekler? Bu konuda biz kınıyoruz sayın başkanımızı Bingöl Belediyesini. Neden kınıyorum? Bunu liyakat ile yapmadıklarına kanaat getirdiğimiz için kınıyorum. Bugün Bingöl’de bize de gelen birçok mühendis arkadaş var. ‘Beni alsın demiyorum ama Bingöl’de yüzlerce mühendis arkadaşımız var. Bu mühendisler içerisinde en liyakatli bunlar mıydı?’ diyorlar. Biz de o kanaatteyiz.

Belediyenin işçi bulma kurumu olarak da görülmesi doğru değil. Hizmet kurumudur, orada hizmet üretilmesi lazım. 15 aydır belediye başkanı koltuğunda oturuyor. Bingöl’de biz her seferinde söylemişizdir. Özellikle ciddi safhada otopark sorunu var, hala çözüm üretilemedi.

Eski il özel idaresinin yerine otopark yapılacaktı, ne aşamada bir bilgi yok.

“BELEDİYEYE AİT TOPLU TAŞIMA ARACI TALEP EDİYORUZ”

Bingöl’de toplu taşıma sorununa değinen Kızılboğa, “Bingöl’de belediyeye ait toplu taşıma aracı yok. Türkiye genelinde belediyeye ait toplu taşıma aracının olmadığı tek iliz. Buda belediyeden talebimizdir, vatandaşın talebidir, alternatif olsun. Toplu taşımayı sadece özel servislere vermek doğru değildir. Belediyenin asli görevlerinden biri de bu hizmeti vermektir. Biz bunu talep ediyoruz” dedi.

“3 MAHALLEDE YEŞİL ALAN YOK”

Hala bazı mahallelerde insanların dinlenebileceği park bulunmadığını ifade eden Kızılboğa, “Şehirdeki çarpık kentleşme ile Belediye Başkanı ile görüşmüştük. Buna kesinlikle müsaade etmeyeceğini söylemişti. Ben de hatırlatmak istiyorum. Bingöl’ün öne çıkmış cadde ve sokaklarında dış görünümün de bir mimarisi ile belirlenmesi gerekiyor. Bu şehre yeni bir vizyon katar. Bu konuda da bunu hatırlatmak istiyorum. Yeşilyurt, Yeni Mahalle ve Mirzan mahallesinde bildiğim kadarıyla yeşil alan yok. Bunun için belediyemizin bir çabası var mı? Varsa ne aşamada öğrenmek istiyoruz” diye konuştu.

Ekonominin kötüye gittiğini ifade eden Kızılboğa, şunları söyledi: “İşsizlik had safhada. Devletimizin bu konuya da eğilmesi gerekiyor. Buraya yatırımcının çekilmesi, SÜTAŞ gibi tesislerin çoğaltılması gerekiyor. Bu gibi projelerin çoğaltılması gerekiyor. Bu konuda kalkınma politikaları başkanlığımız ile ilgili gerekli çalışmaları yapı, ilgili kurumlara gönderip konunun takipçisi olacağız.

Bingöl’de istihdam edilen kayıt dışı, günlük yevmiye ile çalışan insanlar var. Bunlar hiçbir yerden destek almadı, esnafımız destek almadı. Kredi konusunda bile başvuru yapıp alamadılar, krediler düşük dahi tutuldu. Vatandaşlarla yaptığımız görüşmelerde sadece belirli bir kesim için yapıldığını, Bingöllülerin mağdur olduğunu gördük. Bu bir afet, sadece ülkeyi değil dünyayı sarmış durumda. Devlet olarak vatandaşın yarasına derman olmak gerekiyor. Bingöl ne yazık ki bundan pay almadı. Bazı insanlara 1000 TL destek sağlandı. Bu süreçte çalışmayan biri 1000 lirayı kiraya mı verecek, faturaları mı ödeyecek? Bu konuda Sayın Genel Başkanımızın söylediği, her haneye kişi başı 500 TL yardım verilmesini talep etti ancak ne yazık ki hükümetimiz bu konuda zayıf kaldı. Bu da ekonomimizin ne kadar kötü olduğunu gösterdi. Pandemi sürecinin hemen ardından IBAN numarası ile yardım istenerek bütçemizin boş olduğunu, ekonomimizin de yanlış yönetildiğinin göstergesi oldu. Bingöl’ümüz, vatandaşımız mağdur edildi.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Mühendis, alımları, liyakate, göre, yapılmalıydı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı