Haber Detayı
11 Eylül 2020 - Cuma 19:23
 
Muş’a 500 yataklı hastane yapılacak
Bingöllü hastalar artık tedavi için Muş’a da gidebilecek! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Muş Merkez’de 500 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesini yatırım programına aldıklarını söyledi. Şimdiye kadar Elazığ, Erzurum, Malatya ve Diyarbakır’da şifa arayan Bingöllü vatandaşlar artık tedavi için Muş’a da gidebilecek!
GÜNDEM Haberi
Muş’a 500 yataklı hastane yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Van, Muş, Hakkari ve Bitlis bölge değerlendirme toplantısında Muş iline yeni hastane müjdesi verdi.

Muş’un Malazgirt İlçesine 100 yataklı devlet hastanesinin inşaatına başlandığını belirten Bakan Koca, Muş Merkez’de 500 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesini yatırım programına aldıklarını ve projelerine de başladıklarını söyledi.

Mevcut Muş Devlet Hastanesinin, 2019 yılı itibariyle 445 yatak kapasitesi bulunuyor. Hastanede 66 adet 2. basamak ve 3. basamak yoğun bakım yatağı mevcutken, 5 yataklı 3. basamak KVC yoğun bakım ünitesi ve ayaktan kemoterapi ünitesi bulunuyor.

Hastanede ayrıca, kalp merkezi tescili mevcut olup By-Pass ameliyatı, büyük damar ameliyatı ve kalp kapağı ameliyatları yapılabiliyor.

BİNGÖLLÜLER ÇEVRE İLLERE MAHKÛM

Bingöl’de yıllardır sağlık alanında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bingöl’de sağlık hizmeti istenilen düzeyde olmadığı için her yıl binlerce vatandaş, Elazığ, Erzurum, Malatya ve Diyarbakır illerine sevk ediliyor ya da kendi isteğiyle bu illere giderek tedavi oluyor. Muş’ta 500 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yapılmasıyla artık Bingöllüler Muş’a da giderek tedavi olabilecek.

HASTANE İÇİN 2 BİN TL ÖDENEK AYRILDI

Sağlık alanında büyük mağduriyetler yaşayan Bingöl, siyasilerin ilgisizliği nedeniyle kabuğunu kıramıyor. Bingöl Devlet Hastanesi bahçesinde 2017 yılında alınan kararla, 400 yataklı Bingöl Devlet Hastanesi ve Kadım Doğum ve Çocuk Hastanesi yapılacağı belirtilmişti. Üç yıldır gündemde olan yeni hastane için somut adım atılmazken, 2020 yatırım programında belirtilen hastane için sadece 2 bin TL bütçe ayrılmıştı.

Bingöl’de yapılması planlanan hastane Eğitim ve Araştırma Hastanesi değil, devlet hastanesi olarak yapılacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Muş’a, 500, yataklı, hastane, yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı