Haber Detayı
27 Temmuz 2018 - Cuma 17:11
 
Öğrenciler memnun değil
Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR), Türkiye Üniversite Öğrenci Memnuniyeti Araştırması kapsamında öğrenci dostu üniversite şehirlerini araştırdı. Hem Bingöl şehri hem de Bingöl Üniversitesi memnuniyetin en az olduğu ikinci il oldu.
EĞİTİM Haberi
Öğrenciler memnun değil

Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından kurulan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR), öğrenci dostu üniversite şehirlerini araştırdı.

Araştırma verileri, araştırmada verileri 2018 yılında 81 ildeki 109 devlet ve 63 vakıf olmak üzere 172 üniversitede öğrenim gören 26,513 öğrenciden toplandı.

Şehirden memnuniyet; ulaşım imkânları, şehirde kendini güvende hme, eğlence, spor, esnafla ilişkiler, öğrencilere karşı halkın tutumu, gezi, sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler ve sağlık sorunlarının çözümü gibi konularda üniversite öğrencilerin okudukları şehre ilişkin memnuniyetleri ölçüldü.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarınca yapılan araştırmada, şehirlerden memnuniyet ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Türkiye’de sadece 27 şehirden öğrenciler memnuniyet hissederken, 36 şehir öğrencilerine memnuniyetsizlik hissini yaşatmaktadır. Memnuniyetin düşük olduğu 48 şehir ise öğrenci memnuniyeti konusunda bir duyarlılığa sahip olma konusunda, öğrencilerden oldukça tepki görmektedir. Bununla birlikte memnuniyet ve memnuniyetsizlik arasında kalan Türkiye’nin 7 şehri öğrenci şehri olabilme potansiyeli olmasına rağmen öğrenci memnuniyetini tam olarak sağlayamamaktadır. Türkiye’nin üniversite öğrenci başkentleri Eskişehir, Antalya ve Aydın’dır. Bir önceki yıla oranla öğrencilerine memnuniyetsizlik hissini yaşatan illerde önemli bir artış bulunmaktadır.

Verilerin toplandığı 81 ilden 48’inde üniversite öğrencilerin şehirden ve halkından ciddi anlamda

memnuniyetsizliği söz konusudur. Bu şehirler üniversite öğrencilerinin önemli bir döneminde olumsuz iz bırakmaktadırlar.

Bu memnuniyetsizliklerin ayrıntılarının araştırılması ise bu araştırmanın kapsamı içinde değildir. Ancak şehirlerin ileri gelenlerine tavsiyemiz konuyu ciddiye almalarıdır. En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler Afyonkarahisar, Kars, Siirt, Karaman, Ardahan, Aksaray, Çankırı, Ağrı, Iğdır, Kilis, Bayburt, Bitlis, Yozgat, Muş, Şırnak, Bingöl ve Hakkari’dir. Bu Şehirler gereken duyarlığa sahip değildir.

Üniversite öğrencilerin en yüksek memnuniyet duyduğu şehirler sırasıyla Eskişehir, Antalya, Aydın, Çanakkale, Muğla, Tekirdağ, İzmir, Edirne, Isparta ve Bursa’dır” denildi.

BİNGÖL MEMNUNİYETİN EN AZ OLDUĞU İKİNCİ İL

Ulaşım imkânları, şehirde kendini güvende hme, eğlence, spor, esnafla ilişkiler, öğrencilere karşı halkın tutumu, gezi, sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler ve sağlık sorunlarının çözümü gibi konularda illere 100 üzerinden puan verildi.

Eskişehir ve Antalya 90 puanla memnuniyetin en yüksek olduğu iller olarak dikkat çekti.

Hakkari 33 puanla son sırada yer alırken, Bingöl 35 puanla Hakkari’nin ardından memnuniyetin en az olduğu ikinci il oldu.

ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTEDEN DE MEMNUN DEĞİL

Aynı kurum tarafından öğrencilerin üniversitelere yönelik memnuniyetleri de sorgulandı.

Öğrenim Deneyiminin Tatminkârlığı, Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu, Akademik Destek ve İlgi, Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet, Öğrenme İmkân ve Kaynaklarının Zenginliği, Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği konularında öğrencilerin üniversitelerden memnuniyeti ölçüldü.

Bingöl Üniversitesinden memnuniyet de alt düzeyde oldu. Öğrencilerin Bingöl şehrinden olduğu gibi üniversiteden de memnun olmadığı ortaya çıktı.

Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralamasında, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Abdullah Gül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi memnuniyetin en yüksek olduğu il üç üniversite oldu.

Memnuniyetin en düşük olduğu üniversite ise yine Hakkari oldu. 109 devlet üniversitesi arasında Hakkari Üniversitesi son sırada yer alırken, Bingöl Üniversitesi 108. sırada yer aldı. Bitlis Eren, Batman ve Kilis Üniversiteleri memnuniyetsizliğin en az olduğu diğer üniversiteler oldu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğrenciler, memnun, değil,
Yorumlar
Haber Yazılımı