Haber Detayı
25 Temmuz 2021 - Pazar 16:58
 
OKULLARIN DEPREM İNCELEMESİ YAPILIYOR
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020 Karlıova depreminden sonra 5 okul için yıkım kararı verildiğini, 92 okulun deprem incelemesinin devam ettiğini söyledi.
EĞİTİM Haberi
OKULLARIN DEPREM İNCELEMESİ YAPILIYOR

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter’in soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların depremsellik durumu ile ilgili bilgi verdi.

Geçtiğimiz aylarda Bingöl’e gelen CHP heyetinde yer alan İzmir Milletvekili Bedri Serter, meclise sunduğu soru önergesinde Karlıova depreminden sonra okulların durumunu sordu. Serter, depremde bölgedeki okulun yıkılığını ve öğrencilerin taşımalı eğitime mecbur kaldığını belirterek, bakanlığının alınacak önlemlerle ilgili çalışması olup olmadığını sordu.

Önergeye yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şunları söyledi: “2022 yılı yatırım programı hazırlık çalışmaları devam etmekte olup, illerimizin ihtiyaçları doğrultusunda talep ettikleri projeler bütçe imkânları çerçevesinde yatırım programında değerlendirilmektedir. Öğrenci taşıma uygulaması, Milli Eğitim Temel Kanunu ile tanınan eğitim hakkından yoksun kalması muhtemel ilköğretim, ortaöğretim ve özel eğitim okul/kurumlarına devam eden öğrenciler ile yaygın eğitim hizmetinden yararlanan özel eğitim kursiyerlerinin resmi okul/kurumlarda taşıma yoluyla eğitime erişimlerini sağlamak amacıyla "Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği" hükümleri çerçevesinde yürütülmektedir. Bu kapsamda, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Bingöl ili ve ilçelerinde öğrenci taşıma uygulamasından faydalanan öğrenci sayısı toplam 8.326'dır.

Bingöl Valiliği'nce konuya ilişkin olarak; Bingöl’de 2020 yılında meydana gelen deprem sonrasında; 5 okula yıkım kararı verildiği ve bu okulların yık-yap kapsamında 2020-2021 Yılı Temel Eğitim Programı'na alındığı, 8 okula güçlendirme kararı verildiği ve bu okulların güçlendirme çalışmalarının devam ettiği, 11 okulun deprem performanslarının yapıldığı, 92 okulun ise deprem tahkiklerinin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından inceleme çalışmalarının devam ettiği belirtilmektedir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: OKULLARIN, DEPREM, İNCELEMESİ, YAPILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı