Haber Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 12:45
 
Ölümler durdurulsun!
Bingöl Kent Haber Gazetesinin, Çengel Boynuzlu Dağ Keçileri ve Yaban Keçilerinin öldürülmesi yönünde alınan kararı haberleştirmesi üzerine, konu sosyal medyada gündem oldu. Duyarlı vatandaşlar, hayvan ölümlerinin durdurulmasını istedi.
GÜNDEM Haberi
Ölümler durdurulsun!

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yayımlanan 2020-2021 av turizmi uygulama talimatına göre, Bingöl'de 7 çengel boynuzlu dağ keçisi ve 7 yaban keçisi olmak üzere 14 dağ keçisinin öldürülmesi için izin çıktı. Konunun Bingöl Kent Haber Gazetesinde gündeme getirilmesinin ardından, milletvekilleri ve vatandaşlar, dağ keçilerinin öldürülmesine tepki göstererek, ölümlerin sonlandırılmasını istedi. Ancak yetkililer sessizliğini koruyor.

İşte gazetemizin konuyu gündeme getirmesinin ardından yükselen tepkiler:

“ÇENGEL BOYNUZLU DAĞ KEÇİLERİ KESİN KORUMA ALTINDADIR”

HDP İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, Türkiye Cumhuriyeti devletinin de taraf olduğu Bern Sözleşmesi’nde çengel boynuzlu dağ keçilerinin kesin koruma altına alınan türler arasında yer aldığını belirterek, “bu katliam engellenmelidir” dedi.

Konuyu TBMM Genel Kurulunda gündeme getiren Oluç, şunları söyledi: “Daha önce Dersim’deki dağ keçilerini konuşmuştuk, şimdi Bingöl’deki dağ keçileri de hedefte. Bingöl’de 2020-2021 av sezonunda 7 yaban keçisi ve 7 çengel boynuzlu dağ keçisinin katledilmesini izin verilmiş; her bir yaban keçisi için 14 bin Türk lirası katledilme ücreti belirlenmiş, çengel boynuzlu dağ keçileri için ise 8.500 Türk lirası katledilme ücreti belirlenmiş.

Şimdi, ben, Meclisteki bütün partilere tekrar çağrıda bulunuyorum: Nasıl Dersim’deki dağ keçileri için ortak bir tutum sergilendi ve bu katliam engellendiyse aynı şekildeki Bingöl’deki dağ keçileri için de bunu yapmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti devletinin de taraf olduğu Bern Sözleşmesi’nde çengel boynuzlu dağ keçileri kesin koruma altına alınan türler arasındadır. Bunu hatırlatıyorum ve bu konuda bütün partilerin duyarlılık göstereceğine de eminim.”

“KARAR DERHAL İPTAL EDİLMELİDİR”

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir de, dağ keçilerinin öldürülmesi ile ilgili kararın derhal iptal edilmesini istedi. Aydemir, “Bingöl’de 2020-2021 av sezonunda 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi ve 7 Yaban Keçisinin öldürülmesi için izin çıktığı öğrenildi. Bingöl halkı böyle bir cinayete asla sessiz kalmayacaktır. Karar derhal iptal edilmelidir” dedi.

“ZEVK UĞRUNA CANLILARIN ÖLDÜRÜLMESİ CİNAYETTİR”

BİNÇEVDER Başkanı Cuma Karaarslan, "Av yaparak zevk uğruna canlıların öldürülmesi cinayettir." dedi.

Gazetemizin konuyu gündeme taşıması üzerine açıklama yapan, BİNÇEVDER Başkanı Cuma Karaarslan, "Av yaparak zevk uğruna canlıların öldürülmesi cinayettir." dedi.

Karaarslan, şunları söyledi: "İlk çağlarda insan beslenmesi ve yaşamını idame ettirmesi için avcılık doğal döngü içinde bir hal iken, ilk çağlardan sonra modern dediğimiz çağın insanı, üretim tüketim zincirini güçlendirerek, özellikle açlık konusunda riskleri aşmıştır.

Ne yazık ki dünyada hala açlık ve yoksulluk çeken insanlar olmasına rağmen, avcılığı bu insanların değil, zenginlerin yoksullaştırdığı dünyaya inat doğadaki canlıları para ile vurması ve buna alet olan yöneticilerimizi anlamak mümkün değildir.

Bir kurum bakmakla yükümlü olduğu alana giren tüm flora ve faunayı yaşatmak için para emek çaba harcaması gerekirken, aksine bu alanda para ile avcılığı başlatması ve gündeminde olması akıl tutulmasıdır.

Dünya ve doğanın dengesi kendi içinde kurulmuş Rabbın bir lütfudur. Bu dengeyi korumak ve gelecek neslin emaneti olarak onurlu taşımak vazifemiz ahlakımız ve tek işimiz olmalıdır.

Hızla tükenen hayvan nesli bir yana kalan birkaç dağ keçisi, geyik, ceylan vb hayvanların öldürülmesi doğal döngüde onulmaz yaralar açacaktır. Yeryüzünde yaşama dahil olan tüm canlıların dünya ve ekosistem üzerinde önemli fonksiyonel değerler ürettiği ve bu ürettiği değerler ile dünyanın doğanın döngüsüne katkı sunduğu muhakkaktır. Bir hayvanın ölümü insan zevkine kurban edilmesi bu fonksiyonel değerlerin zincirinde kırılma yaratır. Bu kırılma zincirin bozulmasına ve bir başka hastalık müsibet bela olarak yansır. Bu gün yaşadığımız salgın hastalıklar ve geçmişte yaşanan salgın hastalıklar insanoğlunun canlı varlıklar üzerindeki baskısı ve yanlış uygulamaları sonucu oluşmuştur. Ne yazık ki uslanmaz ve arsız insanoğlu dünyanın başına gelmiş en büyük bela halini almıştır. İnsan hakketmeden rabden bela gelmemiştir. Tarih örneklerden geçilmiyor.

Bingöl de 7 adet yaban keçisinin avlanması için 2020-2021 programına alınması affedilemez.

Tunceli, Eskişehir'de alınan kararlar yoğun doğa severlerin karşı çıkması ile Hukuk Tarafından durdurulmuştur. Ülkemizde tek hukuk sistemi var. Yetkililerden bu konuda alınan kararların içtihad alınarak tüm ülke sathında ve Bingöl'de bu av katliamı kararının durdurulmasını istiyoruz.

Hayvanlar ormanların ormanlar ekolojinin toprağın insanın yaşamı için bedava çalışan ve karşılığını para ile sağlayamayacağımız lütuflardır. Su, orman, iklim ve doğa düzenleme konusunda fonksiyonel değerler üreten bu varlıklar yok olduğunda dünya 10-40 yıl ancak yaşar. Ama insan nesli yok olduğunda dünya sonsuza kadar yaşar. İşte bu nedenle onurlu yaşamlar için her bireyin koruma ve ahlaksal erdemler ile bu varlıklara şükür etmesi gerekirken, av ve cinayet ile dünyanın kalbini sökmek geleceği yok etmektir. Çocuklarımıza temiz bir doğa ve yaşanılabilir eko sistemi emanet olarak taşımamız şarttır. Unutmayın aynı gemideyiz. Kamaranızın lüksü sizi kurtaramayacaktır. Küresel felaketler herkesi eşit kılar."

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Bingöl Kent Haber Gazetesinin gündeme getirdiği konunun ardından sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü. Twitter’da açılan #yabandakatliamvar, #yabanhayatınadokunma, #AvcılıkCinayettir, #AvcılıkYasaklansın taglarına yüzlerce mesaj atılıp, binlerce paylaşımda bulunularak, dağ keçisi ölümlerinin durdurulması istendi.

YETKİLİLER SESSİZ

Bingöl’de Ayanoğlu Devlet Avlağı ve Şeytan Dağları Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında 7 Yaban Keçisi ve 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin avlanması için Merkez Av Komisyonu tarafından karar alınırken, 3 Temmuz 2020 tarihinde 5 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi ve 5 Yaban Keçisi için ihale yapıldığı ortaya çıktı.

Yetkililer, yaban hayvanlarının öldürülmesine karşı yükselen tepkilere sessiz kalıyor. Yaban hayvanlarının doğal denge içerisinde yaşaması gerektiğini belirten vatandaşlar, hayvanların öldürülmesinden vazgeçilmesini istiyor.

 

Kaynak: (BKHG) - Bingöl Kent Haber Gazetesi Editör: Ömer Şanlı
Etiketler: Ölümler, durdurulsun!,
Yorumlar
Haber Yazılımı