Haber Detayı
11 Temmuz 2021 - Pazar 18:36
 
ORMAN YANGINI YARGIYA TAŞINDI
Genç İlçesinde 25 Haziran’da başlayan ve 5 gün süren orman yangını yargıya taşındı.
GÜNDEM Haberi
ORMAN YANGINI YARGIYA TAŞINDI

Sivan-Der Yönetim Kurulu, Genç İlçesinde geniş bir alanı yok eden orman yangınının çıkmasına sebebiyet veren kişi veya kişilerin tespiti ve yangına müdahalede geç kalındığı iddiasına ilişkin etkin bir soruşturmanın yürütülmesi amacıyla Genç Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Sivan-Der Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özateş ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, 09/07/2021 tarihinde Genç Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçelerini vererek suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, olayın takipçisi olduklarını söylediler.

Dernek Başkanı Ahmet Özateş, “25 Haziran 2021 tarihinde Servi Bölgesinin Güzeldere Hamek mezrasında çıkan ve  Dedebeğ, Çamlıyurt, Döşekkkaya ve Kavaklı köyleri arasındaki bölgeyi tamamen yok eden  orman yangının kamuoyuna yansıması üzerine yangının çıkmasına sebebiyet veren kişi/kişilerin tespiti, yangına müdahalede geç kalındığı iddiasına ilişkin etkin bir soruşturma faaliyetinin yürütülmesi amacıyla Genç Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Özateş, şunları söyledi: “Bu bölge el değmemiş bakir bir alandır. Birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Bizim evimiz yanmadı ama bir çok canlının yuvası yandı. Ciğerlerimiz yandı. Bu bölgede sürekli yangın çıkıyor. Biz bu bölgede yangının neden her yıl çıktığını merak ediyoruz. Bu bir tesadüf müdür? Yoksa bizim bilmediğimiz bir durum mu söz konusudur. Bunun için bu olayda kimin bir sorumluluğu varsa açığa çıkarılmasını istiyoruz. Ekosistemin bozulmaması için bütün bir dünya mücadele verirken, bozulmamış doğamızın elimizden çıkıp gitmesine asla izin vermeyeceğiz. Bundan sonra o bölgenin ağaçlandırılması için gayret sarf edeceğiz. Gerekirse ilimizde tüm kamuoyu ile birlikte ağaçlandırma seferberliği başlatmak için kampanya düzenleyeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ORMAN, YANGINI, YARGIYA, TAŞINDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı