Haber Detayı
15 Haziran 2021 - Salı 18:19
 
“OTOPARK BEDELLERİ MAĞDURİYET OLUŞTURACAK”
HDP Belediye Meclis Üyesi Ferhat Yıldırım Binalardan alınacak yüksek otopark bedellerinin vatandaşları mağdur edeceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“OTOPARK BEDELLERİ MAĞDURİYET OLUŞTURACAK”

Bingöl Belediyesi HDP Meclis Grubu Sözcüsü Ferhat Yıldırım, Otopark Yönetmeliğinin tüm tezatlığı ve tartışmalarıyla 31.03.2021 tarihi itibari ile yürürlüğe girdiğini belirterek, “En büyük tartışma konusunu birlikte getiren yönetmelik “parayı ver, otopark yapma” diye bir algı oluşturmaktadır. Söz konusu yönetmeliğin, belediye meclislerinde ciddi boyutlarda muammaya sebep olduğu aşikârdır. Çünkü halkın menfaatini kollayan biz halkçı demokrasi çevrelerine karşı iktidar ve ortakları tek ses olup halkın menfaatine karşı strateji geliştirme çabasına girmektedirler. Bu yönetmeliğe göre bitişik nizam parsellerde, bitişik binaların temellerinin alt kotundan daha aşağıya inilmesinin statik bakımdan risk içermesi nedeniyle otopark ihtiyacının parselinde karşılanamayan miktarı için ilgili idareye otopark bedeli ödenmek suretiyle bölge otoparkından faydalanabilme imkânı sağlanmaktadır.  Ancak bu imkân, yapı birim maliyetini arttırdığı için halkın alım gücünü düşürecektir. Bunun makul olan yapılabilirliği, birim metrekareye ödenmesi gereken otopark bedellerinin belediye meclisleri tarafından imkânlar dâhilinde en alt sınırdan belirlenmesidir. Özellikle bu yönetmelik ile tartışılan otopark bedeli açısından mahalleler, caddeler, sokaklar arası ciddi adaletsiz dağılımlara yol açabilecek uygulamalardan kaçınmak gerektiğini Bingöl Belediyesi HDP meclis grubu olarak ifade etmek isteriz” dedi.

“VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ ARTACAK”

Otopark bedellerinin vatandaşı mağdur edeceğini ifade eden Yıldırım, şunları söyledi: “Bingöl Belediyesi HDP meclis grubu olarak; ilimizin gelir kaynakları ile ekonomik durumunu mukayese etmiş olup kişi başına düşen gelirin ülkenin açlık sınırı altında kaldığını tespit etmiş bulunuyoruz. İlimiz, bölgeler arası hatta iller arası uygulanan ayrımcı merkezi politikalar sonucunda bir yüzen ada örneğine, bir güneşin doğuşu örneğine rağmen turizme kazandırılması açısından gelişmişlik yaşamamıştır. Ayrıca ilimize yapılmış gibi gösterilen yatırımların hiç biri üretime dayalı olmamış, ilin sürdürülebilir ekonomisini güçlü kılmaya kısaca sanayileşmeye vesile olmamıştır. Yine tarım veya hayvancılık destekleri gibi görünen hibe-kredi programları da gelenekselleşmiş olarak kapitalist merkezlerin zenginleşmesine katkıda bulunmuş, alt gelir grubu vatandaşların yüksek teminat vb şartlara takılarak faydalanamadıkları programlar olarak zihinlerde yerini korumaktadır. En önemli husus ise vatandaşlarımızın çoğu günlük emek ile aşını kazanan, düşük gelirli hanelerin bireyleridirler. Halkımızın çalıştığı kadarıyla kazanıyor olması, günümüz pandemi şartlarının ve ekonomik şartların malumiyetinden kaynaklı ciddi ekonomik buhran yaşıyor olduğu realitesini de ortaya koymak istiyoruz. Çoğaltabileceğimiz tüm bu sebeplerden dolayı meclisimizin gündemi olan otopark bedellerinin yüksekten kararlaştırılmasının yapı birim fiyatı artışına sebep olacağı ve bu yapı birim fiyat artışının direkt olarak alım gücü zayıf olan halkımızın, vatandaşlarımızın mağduriyetini büyüteceği kanaatindeyiz.

BİRİM METREKAREYE 6-10 TL ÖNERİLDİ

HDP meclis grubu olarak binaların birim metrekareleri için 6-10 TL fiyat önerisinde bulunduklarını belirten Yıldırım,

“Grubumuzca yapılan çalışmalar sonucunda; Recep Tayyip Erdoğan, Şehit Mustafa Gündoğdu, Selahattin Eyyübi, Karşıyaka, Saray, Yenişehir ve İnönü mahalleleri için otopark bedeli hesaplamasında yapının birim metrekaresine 10 TL, Kültür, İnalı ve Simani mahalleleri için 8 TL, Yeşilyurt, Yenimahalle, Mirzan ve Bahçelievler mahallelerin içi 6 TL önerilmiştir.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “OTOPARK, BEDELLERİ, MAĞDURİYET, OLUŞTURACAK”,
Yorumlar
Haber Yazılımı