Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 10:42
 
Özlüce Barajında balık üretimi
Özlüce Barajı Gölü'nde kafes balıkçılığı yöntemiyle kurulan çiftliklerden verim alınmaya başlandı.
EKONOMİ Haberi
Özlüce Barajında balık üretimi

Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü desteğiyle Özlüce Baraj Gölü’nde çiftlik kuran balıkçılar, hasat yapmaya başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması amacıyla başlatılan "Su Ürünleri Potansiyelinin Değerlendirilmesi" projesi kapsamında Özlüce Barajı Gölü, su ürünleri yetiştiriciliğine açılmış ve 5 yatırımcı, kendilerine tahsis edilen bölgelerde kafes balıkçılığı yapmak için çiftlik kurmuştu.

Geçen yıl su ürünleri yetiştiriciliğine açılan Yayladere ilçesindeki Özlüce Barajı Gölü'nde kurulan 5 çiftliğe 500 bin yavru alabalık bırakılmıştı. Bu çiftliklerden verim alınmaya başlandı.

Baraj gölünde incelemelerde bulunan Yayladere Kaymakamı Orhan Altun ile Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, çiftliklerde hasat yaptı.

Bu yatırımla kırsalda alternatif gelir kaynağı oluşturmayı hedeflediklerini belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır, 2018 yılında başlatılan baraj gölleri potansiyelinin değerlendirilmesi çalışmasının ilk meyvesini verdiğini söyledi.

Yayladere Kaymakamı Orhan Altun ise, Yayladere ve Bingöl için katma değeri yüksek bir teknolojiyle Özlüce Barajı’nda kurulan balık çiftliklerinin ekonomiye ciddi katkı sunacağını söyledi.

Projelerin hayata geçirilmesinde emeği geçenleri kutlayan Altun, "İlçemiz için katma değeri yüksek bir teknolojiyle balıkçılık çiftçiliği açılmıştır. Allah izin verirse ilerleyen günlerde işletme ruhu daha geniş insanlarımızın bu bölgeye akın etmesiyle ekonomiye çok çok katkı sunacak bir proje. İlk hasatlarımızı kasım ayında aldık. Daha iyi üretimler elde ederek, bunları ekonomimize sunmak istiyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özlüce, Barajında, balık, üretimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı