Haber Detayı
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 17:18
 
PROPOLİS YÜZDE 70 İYİLEŞME SAĞLIYOR
Propolisin, Covid-19 hastalarda görülen göğüs ağrısı, burun tıkanıklığı, yüksek ateş, tat ve koku kaybı, yorgunluk ve halsizlik gibi semptomlarda yüzde 70'in üzerinde psikolojik rahatlama ve iyileşme sağladığı belirtildi.
GÜNDEM Haberi
PROPOLİS YÜZDE 70 İYİLEŞME SAĞLIYOR

Bingöl Üniversite Ziraat Fakültesi’nin propolis ile ilgili çalışması, II. Uluslararası COVID-19 ve Güncel Sorunlar Kongresi’nde sunuldu.

Bingöl Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan İnci yürütücülüğünde, hazırlanan  "Covid-19 ile Enfekte Olan Bireylerde Propolis İçerikli Ürün Kullanımının Yararlılık Düzeylerinin Belirlenmesi ve Etkilerinin Değerlendirilmesi" adlı çalışma uluslararası kongrede sunuldu.

Salgının etkilerini ve dünya üzerinde yaşanan güncel sorunları tartışmaya açarak küresel akademik camiayı bir araya getirmeyi amaçlayan uluslararası kongreye 11 farklı ülkeden 83 bilim insanı ve araştırmacı katıldı. 1-2 Mayıs 2021 tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirilen kongrede, Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan İnci, Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Güller ve Araştırma Görevlisi Ersin Karakaya tarafından hazırlanan "Covid-19 ile Enfekte Olan Bireylerde Propolis İçerikli Ürün Kullanımının Yararlılık Düzeylerinin Belirlenmesi ve Etkilerinin Değerlendirilmesi" isimli çalışma sunuldu.

Yapılan sunumda Covid-19 ile enfekte olan 384 hasta üzerinde inceleme yapmak amacıyla projelerden elde edilen propolis bazlı ürünlerin kullanımı için Etik Kurulu’ndan izin alındığı belirtildi. Çalışma sonucunda hastalarda görülen göğüs ağrısı, burun tıkanıklığı, yüksek ateş, tat ve koku kaybı, yorgunluk ve halsizlik gibi semptomlarda yüzde 70'in üzerinde psikolojik rahatlama ve iyileşme olduğu tespit edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: PROPOLİS, YÜZDE, 70, İYİLEŞME, SAĞLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı