Haber Detayı
20 Nisan 2021 - Salı 17:09
 
SANCAK BARAJI HALKA SORULACAK
Sancak Beldesinde yapılması planlanan “Sancak Barajı, Sulaması ve Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme Yıkama Tesisleri, Beton Santrali” projesi, halkın görüşüne açıldı.
GÜNDEM Haberi
SANCAK BARAJI HALKA SORULACAK

DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan “Sancak Barajı, Sulaması ve Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme Yıkama Tesisleri, Beton Santrali” projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından incelenerek, 10 gün süreyle halkın görüşüne açıldı. Vatandaşlar, Bakanlıkta ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde projeyle ilgili görüş ve önerilerde bulunabilecek.

Sulama maksatlı olarak planlanan ve 170 milyon liraya mal olacak Sancak Barajı ile Oğuldere, Sudüğünü, Çimenli, Sancak, Yeşilova, Sarıgümüş, Sütgölü, Karapınar, Küçükbaş, Büyükbaş, Balıkçay, Uzunsavat, Kuşkondu, Arıcılar, Yaygınçayır, Yazgülü köylerine ait 3540 hektarlık tarım arazisinin sulanması planlanıyor.

ÇED dosyasında, proje ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “Sulama amaçlı olarak düşünülen proje, Sancak Beldesinin yaklaşık 13 km doğusunda yer alan Kilise Deresi üzerinde 1906.00 m talveg kotunda ve talvegden 68.0 m yüksekliğinde “Silindirle Sıkıştırılmış Beton” dolgu tipindeki Sancak Barajı, Sancak Beldesi ve civarındaki köylerin 3540 ha’lık sulama şebekesini kapsamaktadır.

Proje alanının oldukça büyük bir kesiminde kuru tarım yapılmaktadır. Lokal alanlarda, minimum kapasiteli sulama tesisleri vasıtasıyla veya bahar sularının kullanıldığı yandere sulamaları aracılığıyla yapılan sulamalar yetersiz kalmaktadır. Proje uygulamaya geçtiği takdirde yöre halkının kalkınmasında ve yaşam standartlarının yükselmesinde önemli bir rol oynayacağı düşünülmektedir.

Baraj inşaatında kullanılacak malzemenin temini amacıyla 2 adet kaya malzeme ocağı ile beraber kırma-eleme-yıkama tesisi ve beton santrali kullanılacaktır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: SANCAK, BARAJI, HALKA, SORULACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı