Haber Detayı
08 Ocak 2017 - Pazar 20:37
 
“Sarıkamış şehitlerine saygı” yürüyüşü
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı'nın 102. yılı anma etkinlikleri kapsamında Bingöl’de “Sarıkamış şehitlerine Saygı” yürüyüşü düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
“Sarıkamış şehitlerine saygı” yürüyüşü

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nce düzenlenen “Sarıkamış şehitlerine Saygı” yürüyüşü, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, öğrenci ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

Eğitim Caddesinde başlayan ve valilik önüne kadar devam eden yürüyüşe katılanlar ellerinde Türk bayraklarıyla “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganı attı.

Valilik önünde Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Sarıkamış’ta şehitlerini ve vatan için şehit düşen tüm şehitleri minnetle yad ettiğini belirti.  

Şehitlerin bıraktığı emanete hep birlikte sahip çıkacaklarını ifade eden Yılmaz, Sarıkamış’ın birinci dünya savaşında yaşanan ve Osmanlı imparatorluğunun çöküşünü anlatan bir hadise olduğunu anımsattı.

Bugün yaşanan bir takım hadiselerle, 102 sene önce yaşananlarla benzerlikler teşkil ettiğini vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.  Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Biz buna inanıyoruz. Bize bu toprakları vatan yapan şehitlerimize minnettarız. Bizim o dönemleri çok iyi incelememiz ve anlamamız lazım. Aslında bugün yaşadığımız bir takım hadiseler,  102 sene önce yaşananlarla benzerlikler teşkil ediyor.  15 Temmuz’da ülkemize saldıranlarla, birinci Dünya savaşında saldıranlar farklı güçler değil, farklı zihniyetler değil. 100 yıl önce yapılan hesaplar neyse, bugünde aslında benzer hesaplar yapılıyor. Bu ülkeyi parçalamaya, gücünü azaltmaya çalışıyorlar, kardeşliğimizi zayıflatmaya çalışıyorlar, birliğimizi bozmaya çalışıyorlar, vatanımızı işgale hazır hale getirmeye çalışıyorlar”

15 Temmuz’daki kahramanlıkların, Sarıkamış’tan, Çanakkale’den farklı olmadığını kaydeden Yılmaz, “Bizim geçmişi çok iyi anlayıp, oradan sağladığımız şuurla geleceğe yürümemiz lazım. Bu anlamda 15 Temmuz’daki kahramanlıklar, Sarıkamış’tan, Çanakkale’den farklı değildir. Aynı ruhun yeniden tezahür etmiş halidir, aynı mücadelenin bugünkü dünyada yansımış halidir. Bunun da çok iyi farkında olmamız lazım. Bu şuur olmadığı sürece maalesef başkalarının oyuncağı olmaktan kurtulamayız. Özelikle genç nesillerimizin bu uluslararası güç odaklarının bölgemizi, coğrafyamızı parçalamaya, kaynaklarımızı sömürmeye çalışan güç odaklarının maşası haline dönüşmemesi için bu şuuru her zaman diri, her zaman güçlü tutmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de en fazla şehit veren illerden bir tanesinin de Bingöl olduğunu sözlerine ekleyen Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:“Bu vesileyle 15 Temmuz şehitlerimize de, İstiklal şehitlerimizde Cenabı Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Bingöllü şehitlerimizi de anmak istiyorum. Sarıkamış’ta çok sayıda Bingöllü şehidimiz de oldu. Bu şehitlerimizi de rahmetle, minnetle yad ediyoruz. Yine Bingöllümüz gerek terörle mücadelede, gerek Kıbrıs harekatında çok çeşitli vesilelerle şehit vermiş bir ilimiz. Türkiye’de en fazla şehit veren illerden bir tanesi de aslında Bingöl’dür”

Program, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve şehitler için okunan duayla sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Sarıkamış, şehitlerine, saygı”, yürüyüşü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı