Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 23:39 Bu haber 1886 kez okundu
 
“Şehir engelliler için erişilebilir hale getirilmeli”
Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Mücahit Korkutata, engelli vatandaşların yürümesine engel teşkil eden kaldırım işgalleri, uygunsuz araç parkları, toplu taşıma problemlerine çözüm bulunmasını istedi.
GÜNDEM Haberi
“Şehir engelliler için erişilebilir hale getirilmeli”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla açıklama yapan Korkutata, 10-16 Mayıs tarihlerinin engelli bireylerin bağımsızlık mücadelesini simgeleştirmiş tarihlerinden biri olduğunu söyledi.

Bu özel gün ve haftaların engellilerin hayat mücadelesine dikkat çekme ve onları anımsamaya  vesile olan günler olduğunu ifade eden Korkutata, “Bu özel günleri anlamlı kılan, engellilere olan bakış açısının her geçen gün daha da anlamlı olmasıdır. Elbette engelliler böyle günlerde değil her zaman pozitif ayrımcılık niteliğinin temel parçası olarak toplumda korunmalı ve onlara karşı özel ilgi duyulmalıdır.

Bizlerin her alanda başarı gösterebilmesi ve toplumun birer eşit fertleri olduğumuzu htirmek için topluma çok iş düşmektedir. Erişilebilirlikten iş, istihdam, eğitim alanlarına kadar özel fırsatlar verilmeli ve her gün artan engelli birey sayısı gözönüne alınarak çeşitli tedbirler almak gerekmektedir” dedi.

Engellilerin kentsel sorunlarına cevap verecek nitelikli kurumların başında gelen belediyelere çok iş düştüğünü belirten Korkutata, şunları söyledi: “Belediyemizin kısmi olarak başlatmış olduğu engellilere yönelik çalışmalar artırılmalı, şehir içi erişilebilirlik en kısa zamanda  sağlanmalıdır.

Kaldırım işgalleri, uygunsuz araç parkları, toplu taşıma problemleri, özel ve yerel sektör de  eleman alımlarından tutun da eğitim ve sosyal içermeye yönelik tüm faaliyetler kapsayıcı hale getirilmelidir.

Nüfus artışının yoğun olarak artması ile birlikte engelli sayısı da artmaktadır. 170 üyemiz ile  görevi aldığımız derneğimiz şuan da 270  üyeye ulaşmıştır. En kısa zamanda  dernekler ile olan iletişim artırılmalı, gerekli tüm destekler sağlanmalıdır. Tüm kamu kurumlarından bu konuda hassasiyet bekliyoruz. Toplumu da daha çok duyarlı hale getirmek için çalışmalara başlanmalıdır.

Ciddi sorunların olduğu  açık bir şekilde göz önünde olduğu kentte artık bu gidişata son verilmeli, engelliler yalnız bırakılmamalıdır. Hiçbir engelli  başkasına bağımlı yaşamayı istemez. Biz de bağımsızlığımızın mücadelesini verirken kimsenin gözüne batmamalıyız.”

Bugün saat 13.30’da Altı Nokta Körler Derneğinde bir araya gelerek farkındalık yürüyüşü düzenleyeceklerini belirten Korkutata, tüm vatandaşların katılımını beklediklerini söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Şehir, engelliler, için, erişilebilir, hale, getirilmeli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı