Haber Detayı
06 Ekim 2021 - Çarşamba 17:38
 
ŞEHİRDE CİDDİ SU SORUNU YAŞANIYOR
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, ilde yaşanan su sıkıntısını gündeme getirdi.
SİYASET Haberi
ŞEHİRDE CİDDİ SU SORUNU YAŞANIYOR

Bingöl’de çok ciddi bir şekilde su sıkıntısı yaşandığını belirten Aydemir, meclis konuşmasında şunları söyledi: “Özellikle geçmiş dönem Bingöl ili ve Elâzığ ili çevrelerinde, ilçelerinde yapmış olduğumuz ziyaretler neticesinde, çok ciddi yerel sorunlarının olduğuyla karşı karşıya kaldık. Özellikle vekili bulunmuş olduğum Bingöl ilinin 2021 itibarıyla Bingöl merkez ve merkeze bağlı mahalle ve köylerde çok ciddi bir şekilde içme suyu ve temizlik suyu sıkıntısı yaşanmakta. Bundan yirmi yıl önce Bingöl ile ilgili “Bingöl ili neyiyle meşhur, neyiyle tanınır?” diye sorulsa verilen cevapların en başında “Bingöl’ün havası, suyu ve üretilen bal.” denilirdi. Maalesef ki bugün gelinmiş olunan noktada Bingöl’de çok ciddi su sıkıntıları yaşanmakta; özellikle de temmuz ve ağustos ayları itibarıyla Bingöl merkezde yani çarşı merkezine hemen bitişik olan Yenimahalle’de çok ciddi su sıkıntıları yaşandı. Bundan kaynaklı da burada su sıkıntısı yaşayan kadınlar, mahallenin ana arterlerinde mahalleye giden trafiği kapatmak suretiyle eylem yaptılar. Yenimahalle’de yaşayan bütün ev sakinleri, kadınlar özellikle de temizlik işlerinde suya ihtiyaç duymakta, su sıkıntıları yaşandığı için de bir an önce merkezî hükûmet nezdinde bu su sorununun çözümünü beklemekteler. Sadece Bingöl merkeze bağlı ova köyleri olarak tabir ettiğimiz Kurik (Kumgeçit), Büyük Tekören, Küçük Tekören, Kadımadrag (Çeltiksuyu), Ğerip (Garip), İbrahiman (Gözeler), Hacıçayır (Sarıçiçek), Simsor (Ekinyolu), Sinivelan (Güveçli), Heregor, Köprübaşı, Tarbasan, Çilkuni ve Derenazik köylerinde de çok ciddi su sıkıntıları yaşanmaktadır. Buradan kendilerine söz verdiğimiz için, tek tek köylerini ve isimlerini anmak suretiyle sorunlarını Mecliste dile getirdik.”

“AFETZEDELER ZOR DURUMDA”

Karlıova İlçesinde meydana gelen deprem nedeniyle mağdur olan vatandaşların sıkıntılar yaşadığını belirten Aydemir, “Yine, Sayın Meclis, 14 Temmuz 2020 yılında Bingöl ili Karlıova ve Yedisu ilçeleri arasında meydana gelen deprem sonucunda Yeşilgöl, Dinarbey, Elmalı ve Kaynarpınar köyleri çok ciddi bir şekilde bu depremde hasar gördüler. Özellikle bu saydığımız köylerde yaklaşık 15 bin hayvan şu anda kış mevsiminin gelmesinden kaynaklı, hayvan barınaklarının yapılmamasından ve yıkılmasından kaynaklı çok ciddi sıkıntılar yaşamakta, 15 bin hayvan şu anda kaderlerine terk edilmiştir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞEHİRDE, CİDDİ, SU, SORUNU, YAŞANIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı