Haber Detayı
11 Ocak 2017 - Çarşamba 22:18
 
‘Şehrin engelsiz hale gelmesi için çalışacağız’
Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Mücahit Korkutata, Beyaz Baston Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, engelli sorunlarının bitmediği şehrin engelsiz hale gelmesi için çalışacaklarını söyledi.
GÜNDEM Haberi
‘Şehrin engelsiz hale gelmesi için çalışacağız’

Beyaz bastonun körlerin özgürleşmesini simgeleyen en önemli araç olduğunu belirten Korkutata, “Her çağda bağımsızlaşma ve özgürleşmenin çeşitli araçları vardır. Bütün çağlar boyunca baston da körlerin bağımsızlaşmasını ve özgürleşmesini simgeleştiren en önemli araçtır. Basit bir değnekten evrimleşerek baston haline gelen nesnenin beyaz baston oluşunun öyküsü 20. yüzyılda başlar. 1921 yılında bir trafik kazası sonucu kör olan bir fotoğrafçı, çevredekilerin kendisinin kör olduğunu anlaması ve dikkat çekici olması için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar, Londra sokaklarında. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931'de Fransız Körler Örgütü, körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve körlerin kullandığı baston, beyaz baston olarak anılmaya başlar. Her yıl 7-14 Ocak tarihlerinde resmi ve sivil çeşitli kuruluşlar yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının önemini vurgulamakta, görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları tartışılmaktadır” dedi.

Tüm görme engellilerin 7-14 beyaz baston haftasını kutlayan Korkutata, şunları söyledi: “Arkadaşlarımızın hayatlarındaki engellerin aşılması için dinamik yapımızla çalışmaya devam edeceğiz. Genel merkezimize bağlı 10 binin üzerinde üyemiz ve Bingöl’de270 görme engelli üyemiz ile tüm engelli kardeşlerimizin sesi olmaya devam ediyoruz. Engelli sorunlarının bitmediği nadide kentimizin engelsiz hale gelmesi için tüm hızımızla çalışmalara devam ediyor ve engelsiz bireylerin de bu mücadelemize katkı sunmalarını canı gönülden temenni ediyoruz. Bağımsızlığın elde edileceği bir gelecek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu noktada bizi destekleyecek tüm dostlarımıza şimdiden teşekkür ederiz. 7-14 Ocak Beyaz Baston Gününde hatırlanmamanın da burukluğunu yaşıyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Şehrin, engelsiz, hale, gelmesi, için, çalışacağız’,
Yorumlar
Haber Yazılımı